Apel przed mrozem - Ogrzej zwierzęta zimą

23:37

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce przypomina, że zima jest szczególnie trudnym okresem w egzystencji zwierząt. Silne mrozy i obfite opady śniegu powodują, że zagrożenie to drastycznie wzrasta. Inspektorat TOZ, co roku ratuje setki zwierząt od śmierci z powodu przemarznięcia organizmu lub wygłodzenia. Dlatego zwracamy się z apelem, aby szczególnie podczas gwałtownych spadków temperatury zadbać o naszych czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół.
  Pamiętaj aby:
 1. zapewnić swojemu psu ocieploną budę poprzez wyłożenie jej elementów wojłokiem lub kocem oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką.
 2. brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa – zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów. Zapewnić mu dużo ruchu.
 3. podawać ocieploną wodę do picia.
 4. zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie.
 5. zabrać psa krótkowłosego do domu, a w przypadku wyjątkowych spadków temperatury wszystkie psy.
 6. pamiętaj, że koty wolno bytujące w miastach są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami - zapewnić im wejście do piwnicznych korytarzy w trudnym okresie zimowym.
 7. u ptaków zachodzi bardzo szybka przemiana materii - sukcesywnie je dokarmiaj w stałych miejscach nie zapominając o systematyczności
 8. zwierzęta gospodarskie nie mogą pozostawać bez opieki w otwartym terenie - należy zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną w przypadku stwierdzenia takiego faktu
 9. zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami należy do zadań własnych gminy - o ile spotkasz potrzebującego podczas mrozu psa lub kota pamiętaj o telefonie do właściwego urzędu.
 10. wpłacić datek na schronisko dla bezdomnych zwierząt, które szczególnie w okresie zimowym jest przepełnione.
Zwracamy się do społeczeństwa o wyczulenie na wszelkie przypadki i odstępstwa w sprawie pozostawienia zwierząt bez należytej opieki podczas trudnych warunków zimowych. Nie bądźmy obojętni, pomagajmy sami lub prosimy zawiadamiać wszelkie służby odpowiedzialne za ochronę zwierząt w Polsce. Wszelkie dane dotyczące naszych jednostek znajdziesz na stronie www.toz.pl. 

Powyższy tekst pochodzi ze strony Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

You Might Also Like

4 komentarze

 1. nasza Fruzia na szczęście w domu mieszka/śpi i krzywda się jej nie dzieje :)
  ma ciepło, sucho i jedzenia pod dostatkiem.
  ale apel bardzo dobry. gdybym miała warunki pomogłabym wszystkim bezdomnym psom.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja mam dwa kundelki u mamy i oba zaczynają piszczeć w domu, żeby je na dwór wypuścić, nawet przy -20 :/ najlepiej im się we 2 w budzie śpi przytulonym :) dziwaki dwa hehe :D
  ale za to kot się przy kominku grzeje - jedno normalne zwierze w domu hehe :D

  OdpowiedzUsuń
 3. zapraszam na torta w niedzielę pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też gdybym mogla zabrałabym wszystkie kociaki i psiaki do domu ale cóż...brak warunków :(
  Pozdrawiam Cię Olu z mroźnej Ostródy! Mam nowego bloga:)))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe