Dentysta w ciąży

21:43

   Ostatnio jestem częstą bywalczynią naszego pobliskiego gabinetu dentystycznego. Tak to już jest kiedy się odkłada wszystko na później. W końcu i ja się przekonałam o swojej głupocie i to na własnych zębach oraz zawartości portfela, niestety:(

   Kiedy pod koniec stycznia poszłam do dentysty w celu zaplombowania zęba, z którego wypadła mi plomba na sylwestra, wstawiono truciznę i zapadł wyrok: wyrwanie zęba lub leczenie kanałowe. Tak mnie to przeraziło, sama nie wiem dlaczego, że odkładałam następną wizytę w nieskończoność. Najpierw wymówką była rocznica ślubu teściów, potem dzień kobiet, potem Wielkanoc, majówka i ostatecznie dowiedziałam się, że jestem w ciąży:)
Jakie są dwa największe przesądy dentystyczne w ciąży?:

 •  nie wolno stosować znieczulenia, 
 •  nie wolno robić zdjęcia jamy ustnej.
    Tak myślałam i ja do momentu uświadomienia mnie przez moją panią doktor.
Tymczasem jak mówi większość badań, naukowców i lekarzy specjalistów kobiety w ciąży są szczególnie narażone na pogorszenie się stanu uzębienia.
Wynika to z tego, że w pierwszym trymestrze ciąży pojawiają się nudności i wymioty, które wiążą się uszkodzeniem szkliwa zębów oraz nasileniem próchnicy. W obrębie jamy ustnej dochodzi również do zwiększonego wydzielania śliny, której odczyn staje się kwaśny. Pod wpływem estrogenów dziąsła ulegają przerośnięciu i przekrwieniu, co sprzyja ich rozpulchnieniu oraz krwawieniom.
W okresie ciąży najistotniejszymi problemami skłaniającymi ciężarną do wizyty w gabinecie stomatologicznym są nasilające się zmiany próchnicze, choroby przyzębia, zwiększona ruchomość zębów, wrażliwość dziąseł na ból i krwawienie, a także przykry zapach z ust.

Co z tym znieczuleniem spytacie?
    Przede wszystkim przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu należy poinformować stomatologa o swojej ciąży, aby ten mógł dobrać właściwy środek znieczulający. Stosowanie środków znieczulenia miejscowego u kobiet w ciąży jest bezpieczne. Dla kobiet w ciąży stosuje się znieczulenia pozbawione środków obkurczających naczynia krwionośne.

   O ile ze znieczuleniem sprawa jest dość jasna to z prześwietleniami zębów już niestety nie.
Stanowiska naukowców i lekarzy są podzielone co nie sprzyja zaufaniu kobiet w ciąży. Tymczasem jak mówią badania obszar naświetlania w radiodiagnostyce stomatologicznej jest ograniczony do głowy i szyi, a więc całkowicie bezpieczny. Zasadnicze znaczenie mają wiązki oraz osłona macicy ciężarnej. Stosowana w nowoczesnych radiografach dawka jest więc całkowicie bezpieczna.

   Decyzję o odłożeniu prześwietlenia na później najczęściej podejmują kobiety ze strachu często w porozumieniu ze stomatologiem. Tak tez było i u mnie.
Kiedy we wrześniu poszłam w końcu na wyleczenie mojego chorego zęba lub wyrwanie go moja stomatolog zawyrokowała: odkładamy leczenie na po porodzie bo ja go nie wyrwę. Pani doktor zęba oczyściła, założyła opatrunek i zaplombowała:) Nie chciała mnie stresować prześwietleniami.

I tak na zakończenie powiem tylko, że dziś zaplombowałam sobie kolejną dziurę:) I to było dla Pani doktor chyba najszybciej zarobione 120 zł - 12 min zajęło jej wyleczenie mojego zęba:)

Także Drogie Panie dbajmy o zęby nawet kiedy jesteśmy w ciąży! Rozmawiajmy ze stomatologami o możliwych rozwiązaniach i nie dajmy się próchnicy i innym paskudom!

Pozdrawiam serdecznie:)

PS: A na poprawę nastroju grzane piwko bezalkoholowe z miodem i cynamonem:)

źródło wiedzy: 
- Inga Ludwin, Artur Ludwin, Grzegorz Chołociński, Józef Tomaszczyk: Opieka stomatologiczna nad kobietą ciężarną, Poradnik Stomatologiczny, 2007, 
- ulotka z gabinetu stomatologicznego :)

You Might Also Like

35 komentarze

 1. Bardzo dobrze, że o tym napisałaś. Ja też miałam w ciąży spory dylemat czy iść do dentysty czy nie. W sieci jest mnóstwo sprzecznych informacji. Ostatecznie skonsultowałam się z dentystą i leczyłam swoje ząbki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja nie wiem co to ból zęba , jak na razie ;P u dentysty nie bywam , bo nie boli ;) w czasie ciąży i po ciąży też mnie nie widzieli :P jakoś nie po drodze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę:) Choć ja na słabe żeby narzekać nie mogę to po tylu latach ma prawo coś tam się zepsuć:)

   Usuń
 3. byłam u mojego dentysty we wtorek :) robił mi małą plombę, bo zaczęła się pojawiać próchnica i mi dziąsło krwawiło :(
  przez całą ciążę byłam chyba 3-4 razy, zawsze dostawałam znieczulenie tylko to bez adrenaliny- dla ciężarnych. Na początku ciąży nawet usuwałam kamień i piaskowałam ząbki, właśnie żeby nie mieć problemu z dziąsłami (a i tak się przypatoczyło dziadostwo).
  Ale co fakt to fakt, dentystę trzeba odwiedzać i co bardzo ważne w ciąży- higiena jamy ustnej, nitkowanie bardzo dokładne i płukanie paszczu po jedzonku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak tak nie napisałam jak zapobiegać tym paskudom, muszę to zmienić:)

   Usuń
 4. Prawda prawda...prawda! Sama cos o tym niestety wiem...

  OdpowiedzUsuń
 5. O zęby trzeba dbać na co dzień, ale w ciąży szczególnie. Ja do 28. roku życia miałam jeden ubytek. Potem zaszłam w ciążę i w ciągu tych dziewięciu miesięcy kolejne dwie dziury powstały, ale wszystko od razu zaleczone i bez wielkiego bólu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ostatni raz u dentysty byłam ok. 15 lat temu, może przesadzam,a le baaaardzo dawno i niech tak zostanie. panicznie się go boję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie jak nie ma potrzeby chodzić ale mimo iż się bardzo boję dentysty to jestem zdania, że 1 na rok to trzeba iść profilaktycznie. Na przegląd.
   Nie warto czekać aż dziura będzie tak duża, że boli bo potem to i strach większy i koszty.
   A szybko znaleziona mała dziurka i zaleczona to szybka i mała robota dla stomatologa:)

   Usuń
 7. Dobrze, że o tym napisałaś. Poszłabym na przegląd:) Na szczęście tak się złożyło, że przed powstaniem Bobasa zadbałam o wszystkie zęby, więc moja wizyta byłaby tylko profilaktyczna.
  A myślałam, że naturalną postacią rzeczy jest unikanie stomatologa przez kobiety ciężarne, a tu taki psikus:) Dziewczyny, nie bójmy się zatem;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że naturalną rzeczą jest unikanie stomatologa ogólnie przez ludzi:)

   Usuń
 8. ja mam fenomenalna dentystkę. Naprawiała mi ząbki bez znieczulenia, a że boje sie borowania, zawsze robi to tak, że nie boli. dla mnie to fenomen:) pamiętam jak w ciąży chodziłam do dentysty. kiedy zaczynało się borowanie ja grzecznie siedziałam, a on buszował po brzuszku w rytm wiercenia;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja nigdy nie biorę znieczulenia, dlatego w ciaży nie było to dla mnie broblemem, ale jak do dentysty się wybieramy od razu trzeba mu powiedzieć że jesteśmy w ciąży, żeby mógł postępować z nami bezpiecznie dla drowia maluszka;))
  Zapraszam do mnie http://wszystkodlamamidzieci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Już ten wpis widziałem na innej stronie, ktoś go chyba stąd skopiował.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oh jak ja dobrze wspominam stan moich zębów w ciąży. Mogłam gryźć lody i pić gorące, jak normalnie tego nie mogę bo mam nadwrażliwe zęby.
  Byłam u dentysty w ciąży, miałam dwie mikro dziurki i powiedział, że skoro przyszłam to je zrobimy, żeby po ciąży to nie poleciało. Bez żadnego znieczulenia to robiłam, w 7 miesiącu ciąży. Nie było przyjemne ale też nie było źle. Mały w brzuchu rozrabiał jak szalony, aż dentysta się ze mnie śmiał bo brzuch mi się cały przesuwał :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeżeli kobieta jest w ciąży, powinna o tym fakcie poinformować lekarza stomatologa. Oczywiście nie jest to w żaden sposób niebezpieczne dla dziecka, jednak jest kilka zabiegów i substancji, których stomatolog nie może stosować w trakcie ciąży pacjenta. Konieczne jest więc poinformowanie go o tym.

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety, ale bardzo często po wypadnięciu plomby okazuje się, że próchnica przedostała się do zęba, co pewnie wynika z jej wcześniejszego rozszczelnienia. U mnie miazga dosłownie wyparowała spod plomby :P

  OdpowiedzUsuń
 14. Podczas ciąży należy także dbać o stan zębów. Wiadomo, że ból i dyskomfort powodują złe samopoczucie. A sama ciąża przecież nie jest łatwym etapem. Z własnym dentystą musicie ustalić indywidualne warunki posteępowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie dobrego dentysty, czy lux dent jest takim, którego można polecić?

   Usuń
 15. Bardzo ciekawy artykuł. Mam nadzieje, że dla wielu będzie przestrogą i zachęci do regularnego odwiedzania stomatologa! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Znajoma ostatnio była u dobrego dentysty, musze się tam przejść kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 17. Warto dobrze się rozejrzeć za dentystą, bo niewielu potrafi dotrzeć do pacjenta

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie wolno odkładać w nieskończoność leczenia zębów. Jeżeli coś z zębem jest nie tak, to sam się nie wyleczy. Dlatego odwiedzajmy gabinety regularnie, żeby uniknąć nieprzyjemności.

  OdpowiedzUsuń
 19. W pełni zgadzam się z tym, że lepiej zawczasu zadbać o swoje uzębienie, a dzięki regularnym kontrolom zaoszczędzić sobie nieprzyjemności i często większych kosztów skomplikowanego leczenia. Nie mniej jednak, na wizytę nigdy nie jest za późno! A doświadczony stomatolog w każdej sytuacji doradzi co można, albo wręcz powinno się zrobić, by nasze zęby zawsze były piękne i zdrowe. Również w trakcie i po ciąży, która wiadomo, jest nie lada wyzwaniem dla organizmu każdej kobiety:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Kobiety w ciąży powinny w szczególności dbać o swoje zęby. Odpowiedni dentysta wykryje każdy mankament, co pozwoli na wczesne wykrycie problemu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Cenne informacje i wskazówki zostały zawarte w tym wpisie. Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiet, który oddziałuje również na zęby.

  OdpowiedzUsuń
 22. Kontrole u dentysty podczas ciąży są bardzo ważne. Warto o tym pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 23. Cenne informacje i wskazówki. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. ciekawy artykuł, daje do myślenia ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe