Dentysta w ciąży
21:43 Ostatnio jestem częstą bywalczynią naszego pobliskiego gabinetu dentystycznego. Tak to już jest kiedy się odkłada wszystko na później. W końcu i ja się przekonałam o swojej głupocie i to na własnych zębach oraz zawartości portfela, niestety:(
Kiedy pod koniec stycznia poszłam do dentysty w celu zaplombowania zęba, z którego wypadła mi plomba na sylwestra, wstawiono truciznę i zapadł wyrok: wyrwanie zęba lub leczenie kanałowe. Tak mnie to przeraziło, sama nie wiem dlaczego, że odkładałam następną wizytę w nieskończoność. Najpierw wymówką była rocznica ślubu teściów, potem dzień kobiet, potem Wielkanoc, majówka i ostatecznie dowiedziałam się, że jestem w ciąży:)
Jakie są dwa największe przesądy dentystyczne w ciąży?:
- nie wolno stosować znieczulenia,
- nie wolno robić zdjęcia jamy ustnej.
Tymczasem jak mówi większość badań, naukowców i lekarzy specjalistów kobiety w ciąży są szczególnie narażone na pogorszenie się stanu uzębienia.
Wynika to z tego, że w pierwszym trymestrze ciąży pojawiają się nudności i wymioty, które wiążą się uszkodzeniem szkliwa zębów oraz nasileniem próchnicy. W obrębie jamy ustnej dochodzi również do zwiększonego wydzielania śliny, której odczyn staje się kwaśny. Pod wpływem estrogenów dziąsła ulegają przerośnięciu i przekrwieniu, co sprzyja ich rozpulchnieniu oraz krwawieniom.
W okresie ciąży najistotniejszymi problemami skłaniającymi ciężarną do wizyty w gabinecie stomatologicznym są nasilające się zmiany próchnicze, choroby przyzębia, zwiększona ruchomość zębów, wrażliwość dziąseł na ból i krwawienie, a także przykry zapach z ust.
Co z tym znieczuleniem spytacie?
Przede wszystkim przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu należy poinformować stomatologa o swojej ciąży, aby ten mógł dobrać właściwy środek znieczulający. Stosowanie środków znieczulenia miejscowego u kobiet w ciąży jest bezpieczne. Dla kobiet w ciąży stosuje się znieczulenia pozbawione środków obkurczających naczynia krwionośne.
O ile ze znieczuleniem sprawa jest dość jasna to z prześwietleniami zębów już niestety nie.
Stanowiska naukowców i lekarzy są podzielone co nie sprzyja zaufaniu kobiet w ciąży. Tymczasem jak mówią badania obszar naświetlania w radiodiagnostyce stomatologicznej jest ograniczony do głowy i szyi, a więc całkowicie bezpieczny. Zasadnicze znaczenie mają wiązki oraz osłona macicy ciężarnej. Stosowana w nowoczesnych radiografach dawka jest więc całkowicie bezpieczna.
Decyzję o odłożeniu prześwietlenia na później najczęściej podejmują kobiety ze strachu często w porozumieniu ze stomatologiem. Tak tez było i u mnie.
Kiedy we wrześniu poszłam w końcu na wyleczenie mojego chorego zęba lub wyrwanie go moja stomatolog zawyrokowała: odkładamy leczenie na po porodzie bo ja go nie wyrwę. Pani doktor zęba oczyściła, założyła opatrunek i zaplombowała:) Nie chciała mnie stresować prześwietleniami.
I tak na zakończenie powiem tylko, że dziś zaplombowałam sobie kolejną dziurę:) I to było dla Pani doktor chyba najszybciej zarobione 120 zł - 12 min zajęło jej wyleczenie mojego zęba:)
Także Drogie Panie dbajmy o zęby nawet kiedy jesteśmy w ciąży! Rozmawiajmy ze stomatologami o możliwych rozwiązaniach i nie dajmy się próchnicy i innym paskudom!
Pozdrawiam serdecznie:)
PS: A na poprawę nastroju grzane piwko bezalkoholowe z miodem i cynamonem:)
źródło wiedzy:
- Inga Ludwin, Artur Ludwin, Grzegorz Chołociński, Józef Tomaszczyk: Opieka stomatologiczna nad kobietą ciężarną, Poradnik Stomatologiczny, 2007,
- ulotka z gabinetu stomatologicznego :)
35 komentarze
bardzo ciekawy wpis :)
OdpowiedzUsuńBardzo dobrze, że o tym napisałaś. Ja też miałam w ciąży spory dylemat czy iść do dentysty czy nie. W sieci jest mnóstwo sprzecznych informacji. Ostatecznie skonsultowałam się z dentystą i leczyłam swoje ząbki :)
OdpowiedzUsuńja nie wiem co to ból zęba , jak na razie ;P u dentysty nie bywam , bo nie boli ;) w czasie ciąży i po ciąży też mnie nie widzieli :P jakoś nie po drodze
OdpowiedzUsuńZazdroszczę:) Choć ja na słabe żeby narzekać nie mogę to po tylu latach ma prawo coś tam się zepsuć:)
Usuńbyłam u mojego dentysty we wtorek :) robił mi małą plombę, bo zaczęła się pojawiać próchnica i mi dziąsło krwawiło :(
OdpowiedzUsuńprzez całą ciążę byłam chyba 3-4 razy, zawsze dostawałam znieczulenie tylko to bez adrenaliny- dla ciężarnych. Na początku ciąży nawet usuwałam kamień i piaskowałam ząbki, właśnie żeby nie mieć problemu z dziąsłami (a i tak się przypatoczyło dziadostwo).
Ale co fakt to fakt, dentystę trzeba odwiedzać i co bardzo ważne w ciąży- higiena jamy ustnej, nitkowanie bardzo dokładne i płukanie paszczu po jedzonku :)
O tak tak nie napisałam jak zapobiegać tym paskudom, muszę to zmienić:)
UsuńPrawda prawda...prawda! Sama cos o tym niestety wiem...
OdpowiedzUsuńO zęby trzeba dbać na co dzień, ale w ciąży szczególnie. Ja do 28. roku życia miałam jeden ubytek. Potem zaszłam w ciążę i w ciągu tych dziewięciu miesięcy kolejne dwie dziury powstały, ale wszystko od razu zaleczone i bez wielkiego bólu :)
OdpowiedzUsuńostatni raz u dentysty byłam ok. 15 lat temu, może przesadzam,a le baaaardzo dawno i niech tak zostanie. panicznie się go boję.
OdpowiedzUsuńwitaj w klubie... ;/
UsuńFajnie jak nie ma potrzeby chodzić ale mimo iż się bardzo boję dentysty to jestem zdania, że 1 na rok to trzeba iść profilaktycznie. Na przegląd.
UsuńNie warto czekać aż dziura będzie tak duża, że boli bo potem to i strach większy i koszty.
A szybko znaleziona mała dziurka i zaleczona to szybka i mała robota dla stomatologa:)
Dobrze, że o tym napisałaś. Poszłabym na przegląd:) Na szczęście tak się złożyło, że przed powstaniem Bobasa zadbałam o wszystkie zęby, więc moja wizyta byłaby tylko profilaktyczna.
OdpowiedzUsuńA myślałam, że naturalną postacią rzeczy jest unikanie stomatologa przez kobiety ciężarne, a tu taki psikus:) Dziewczyny, nie bójmy się zatem;)
Ja myślę, że naturalną rzeczą jest unikanie stomatologa ogólnie przez ludzi:)
Usuńja mam fenomenalna dentystkę. Naprawiała mi ząbki bez znieczulenia, a że boje sie borowania, zawsze robi to tak, że nie boli. dla mnie to fenomen:) pamiętam jak w ciąży chodziłam do dentysty. kiedy zaczynało się borowanie ja grzecznie siedziałam, a on buszował po brzuszku w rytm wiercenia;)
OdpowiedzUsuńJa nigdy nie biorę znieczulenia, dlatego w ciaży nie było to dla mnie broblemem, ale jak do dentysty się wybieramy od razu trzeba mu powiedzieć że jesteśmy w ciąży, żeby mógł postępować z nami bezpiecznie dla drowia maluszka;))
OdpowiedzUsuńZapraszam do mnie http://wszystkodlamamidzieci.blogspot.com/
Już ten wpis widziałem na innej stronie, ktoś go chyba stąd skopiował.
OdpowiedzUsuńmogę prosić o linka?
UsuńOh jak ja dobrze wspominam stan moich zębów w ciąży. Mogłam gryźć lody i pić gorące, jak normalnie tego nie mogę bo mam nadwrażliwe zęby.
OdpowiedzUsuńByłam u dentysty w ciąży, miałam dwie mikro dziurki i powiedział, że skoro przyszłam to je zrobimy, żeby po ciąży to nie poleciało. Bez żadnego znieczulenia to robiłam, w 7 miesiącu ciąży. Nie było przyjemne ale też nie było źle. Mały w brzuchu rozrabiał jak szalony, aż dentysta się ze mnie śmiał bo brzuch mi się cały przesuwał :)
Jeżeli kobieta jest w ciąży, powinna o tym fakcie poinformować lekarza stomatologa. Oczywiście nie jest to w żaden sposób niebezpieczne dla dziecka, jednak jest kilka zabiegów i substancji, których stomatolog nie może stosować w trakcie ciąży pacjenta. Konieczne jest więc poinformowanie go o tym.
OdpowiedzUsuńNiestety, ale bardzo często po wypadnięciu plomby okazuje się, że próchnica przedostała się do zęba, co pewnie wynika z jej wcześniejszego rozszczelnienia. U mnie miazga dosłownie wyparowała spod plomby :P
OdpowiedzUsuńPodczas ciąży należy także dbać o stan zębów. Wiadomo, że ból i dyskomfort powodują złe samopoczucie. A sama ciąża przecież nie jest łatwym etapem. Z własnym dentystą musicie ustalić indywidualne warunki posteępowania.
OdpowiedzUsuńOdnośnie dobrego dentysty, czy lux dent jest takim, którego można polecić?
UsuńBardzo ciekawy artykuł. Mam nadzieje, że dla wielu będzie przestrogą i zachęci do regularnego odwiedzania stomatologa! Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńZnajoma ostatnio była u dobrego dentysty, musze się tam przejść kiedyś
OdpowiedzUsuńWarto dobrze się rozejrzeć za dentystą, bo niewielu potrafi dotrzeć do pacjenta
OdpowiedzUsuńNie wolno odkładać w nieskończoność leczenia zębów. Jeżeli coś z zębem jest nie tak, to sam się nie wyleczy. Dlatego odwiedzajmy gabinety regularnie, żeby uniknąć nieprzyjemności.
OdpowiedzUsuńW pełni zgadzam się z tym, że lepiej zawczasu zadbać o swoje uzębienie, a dzięki regularnym kontrolom zaoszczędzić sobie nieprzyjemności i często większych kosztów skomplikowanego leczenia. Nie mniej jednak, na wizytę nigdy nie jest za późno! A doświadczony stomatolog w każdej sytuacji doradzi co można, albo wręcz powinno się zrobić, by nasze zęby zawsze były piękne i zdrowe. Również w trakcie i po ciąży, która wiadomo, jest nie lada wyzwaniem dla organizmu każdej kobiety:)
OdpowiedzUsuńKobiety w ciąży powinny w szczególności dbać o swoje zęby. Odpowiedni dentysta wykryje każdy mankament, co pozwoli na wczesne wykrycie problemu.
OdpowiedzUsuńCenne informacje i wskazówki zostały zawarte w tym wpisie. Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiet, który oddziałuje również na zęby.
OdpowiedzUsuńKontrole u dentysty podczas ciąży są bardzo ważne. Warto o tym pamiętać.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńsuper blog
OdpowiedzUsuńCenne informacje i wskazówki. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńciekawy artykuł, daje do myślenia ;)
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńDziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.
Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.