Becikowe 2013

09:00

Becikowe czyli jednorazowe świadczenie rodzinne z tytułu urodzenia dziecka. 1000 złotych. Niby niewiele ale ktoś komu urodziło się małe dziecko pogardzi? Sądzę, że nie. Bo ile by to nie było to zawsze to coś:)

Do tej pory popularnie zwane "becikowe" było przyznawane wszystkim, którym urodziło się dziecko (jedno świadczenie na rodzinę). O wypłatę tego świadczenia można było się starać do momentu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2013roku nastąpiły zmiany w przyznawaniu tego świadczenia.


Zmieniły się zasady przyznawania becikowego, ale tylko dla dzieci urodzonych po 1 stycznia 2013. Dla dzieci urodzonych w 2012 roku zasady pozostają bez zmian.

Zmiany te polegają na tym, że jednorazową zapomogę w wysokości 1000 złotych otrzymają rodziny, których dochód nie przekracza 1922 złotych netto na osobę. Niby nie mało a jednak przekroczyć łatwo.


Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje: 

 • matce lub ojcu dziecka, 
 • opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium dochodowego określonego w ustawie.

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczna albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Niezbędne dokumenty:
 • wniosek o przyznanie świadczenia ( do pobrania najlepiej w odpowiednim urzędzie np. gminy lub miasta)
 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
 • kopię dokumentu tożsamości rodziców dziecka
 • zaświadczenie lekarskie informujące o tym, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu,
 • oświadczenie, że drugi z rodziców nie pobrał świadczenia,
 • oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku (lub: dokument potwierdzający uzyskanie lub utratę dochodu, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego – jeśli o wsparcie ubiega się osoba będąca właścicielem takiego gospodarstwa)

Jeśli chodzi o dokumenty potwierdzające wysokość dochodów to najlepiej podpytać się w odpowiednim urzędzie, gdyż my np musieliśmy składać dokumenty za 2011 rok a nie 2012:) nie wiem dlaczego ale tak. I aby obliczyć wysokość dochodów musieliśmy pobrać zaświadczenie o zarobkacha z Urzędu Skarbowego oraz dowiedzieć się u pracodawcy lub w ZUSie o wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak obliczyć dochód przypadający na członka rodziny?

To dość proste. Sumujemy nasze przychody, odejmujemy kwoty odprowadzonych składek zdrowotnych oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Następnie dzielimy przez ilość członków rodziny ( jeśli to pierwsze dziecko to na 3, jeśli kolejne to na 4,5 itd) oraz przez 12 miesięcy. W ten sposób mamy miesięczny dochód rodziny na osobę:)
Jeśli nie przekracza to 1922 zł to się cieszymy bo dostaniemy tysiaka gratis:)

PS: Jeśli urodzicie bliźniaki lub trojaczki świadczenie przysługuje na każde dziecko.


Z ustaleń Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że prawo do becikowego utraci około 10% rodzin o najwyższych dochodach.

You Might Also Like

33 komentarze

 1. Dobrze, że u nas obyło się bez zaświadczeń- tzn, że załapaliśmy się jeszcze na stary system :)
  W Krakowie mamy jeszcze becikowe gminne- też 1tys. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas kiedy też tak było ale jak jest teraz to nie wiem :-)

   Usuń
  2. Chore czemu Krk dostaje a po za granica juz nie.tak jakby ludzie mieszkający na wsi byli bogatsi niż Krk.

   Usuń
  3. Chodzi o to, że władze miasta te dodatkowe pieniądze płacą z budżetu miasta dlatego są tylko dla mieszkańców miasta. Pretensje proszę składać do władz gminy

   Usuń
 2. wszędzie robią pod górkę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatne info,dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki, akurat info dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. u nas też jest jeszcze zapomoga 1000zł z gminy, ale tu jest kryterium dochodowe takie jak na świadczenie rodzinne:( czyli nieliczni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz na becikowe też jest kryterium dochodowe :-( a o tym z gminy to nawet nie marzę

   Usuń
 6. Zawsze znajdą sposób, żeby zaoszczędzić na kimś ;-) Bardzo przydatny post. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. załapaliśmy sie na tysiąc pln ... szał ! :) ale zawsze to coś. Co zrobić, dobre i kilka groszy na pieluchy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. dzięki za ten post. :)
  co prawda wszystko przed nami, ale jakoś usystematyzowana wiedza w tym temacie. I ciekawe po jakim czasie wypłacają. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Becikowe jest bardzo potrzebne. Moim zdaniem powinno byc większe ale nie zawsze jest tak jak by sie chciało niestety..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no niestety naszego Państwa nie stać nawet na ten 1000 żeby dawać a co dopiero na więcej :(

   Usuń
 10. Przydatny, treściwy post! Dla kogoś zagubionego jak znalazł!

  OdpowiedzUsuń
 11. 1922 zł netto na osobę to kupa kasy! czy tylko ja zyje w realiach byle do pierwszego:((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest kupa kasy, choć ja osobiście uważam, że takie coś jak becikowe powinno należeć się każdemu bez względu na zarobki

   Usuń
 12. oj najwazniejsze ze w ogole jest becikowe

  OdpowiedzUsuń
 13. Teraz jest to zapomoga - czyli zgłaszasz się po tysiaka i udowadniasz, ze jestes biedny :/

  Dzis zona byla (tez nie wiem dlaczego za rok 2011) i jeszcze swiadectwo pracy chca (?) i skany dwoch dowodow osobistych (jeden nie wystarczy), wiec nic nie zalatwila a babka z mops jeszcze robila z niej idiotke, ze jak to ona nie moze nie wiedziec jakie papiery trzeba przyniesc - zenada.

  Wczesniej becikowe bylo dawane za nowego obywatela Polski i przyszlego podatnika - mialo sens. Zapewne niedlugo wycofaja 'becikowe', chyba ze mamy zaczna protestowac jak z rocznym urlopem maciezynskim :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak się liczą te zarobki? Średnia z 12 ostatnich miesiecy czy z poprzedniego roku kalendarzowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno za poprzedzający rok kalendarzowy, najprawdopodobniej z 2012 roku, jednak najlepiej się dowiedzieć w swoim MOPSie bo my składając wniosek w lutym musieliśmy brać zarobki z 2011 roku

   Usuń
 15. od miesiąca jestem dumnym tatusiem i dowiedziałem się żebecikowe nam się nienalezy bo żona do doktora zgłosiła się w 12-tygodniu i co to ma być państwo prorodzinne jak zapewniał prezydent a może marionrtka żądzona przez kogośinnego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to przykra sytuacja, ale te przepisy mają jakiś cel w końcu. Z drugiej strony to czemu do lekarza zgłosiła się tak późno?

   Usuń
 16. dlaczego tzw zasiłek na urodzenie dziecka przejeły mopsy kiedys załatwiało się to w zus-ie i to było prostrze a w mopsach siedzą same larwy i myślą że jak im tą robote załatwił jakis pociotek z rodzinu to ono jest bogiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem co ma jedno do drugiego. Becikowe nie jest wypłacane z kasy Mops tylko z funduszu Wojewódzkiego, mops tylko przyjmuje wnioski i przekazuje dalej, jak dostaną kasę z województwa to wyglądają delikwentowi

   Usuń
 17. Ile osób wliczam do becikowego jeśli jestem samotną matką-mogę nie wiedzieć ile ojciec dziecka zarabia?

  OdpowiedzUsuń
 18. Warto wiedzieć, ze dochód za 2011 rok dotyczy kobiet, które uroczą do końca października 2013:) ja mam termin na 15:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Artykuł mnie bardzo zaciekawił, fajnie teraz wiem więcej.
  Ogólnie fajna strona :) Pozdrawiam

  dieta

  OdpowiedzUsuń
 20. Może ktoś mi odpowiedzieć na takie pytanie? Urodziło mi sie dziecko 15 stycznia 2014. Czy do becikowego musze podać dochody za 2012 czy mogę poczekać i w kwietniu lub maju złożyć z dochodami za 2013, Jest to bardzo istotne bo za 2012 mam 5zł za duzo na osobę a w 2013 mieszczę sie bez problemu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurcze niestety nie wiem. Korzystniej by było byście się załapali ale myślę, że najlepiej zapytać w odpowiednim dla Was MOPSie i oni na pewno powiedzą kiedy złożyć by wykazać zarobki za 2013 rok. Pozdrawiam

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe