Kaliningrad

19:17

 W ramach cyklu Olsztyn i reszta świata zapraszam do naszej krótkiej wycieczki po Kaliningradzie.

Gdzie leży Kaliningrad chyba przypominać nie muszę? 
Dla tych jednak co nie wiedzą, geografii na maturze nie zdawali lub zaćmienia umysłu dostali podam współrzędne by wyszukać sobie mogli: 54°42′N 20°30′E.
Kaliningrad to stolica obwodu kaliningradzkiego położona u ujścia Pregoły do Bałtyku.
Miasto to do 1946 roku zwane Królewcem było dla mnie miastem tajemniczym. Kiedy planowaliśmy tą wycieczkę przed oczami miałam te wszystkie zabytkowe budynki z czerwonej cegły i Zamek Krzyżacki. To co ujrzałam niestety nie powaliło mnie na kolana.

 
powszechne zabawy dzieci nad Pregołą

Niestety kiedy Armia Czerwona zdobyła miasto w 1945 zniszczyła wiele wspaniałych budowli i zabytków. Po skończonej wojnie nie odbudowano miasta. Ze względów ideologicznych związanych z chęcią zerwania z niemiecka przeszłością władze ZSRR nie podjęły się jego rekonstrukcji.
Wskutek tego miasto posiada, pomimo swojej długiej i bogatej historii, bardzo niewiele zabytków.
W krajobrazie Kaliningradu dominują teraz blokowiska, a miasto nie przypomina już dawnego Królewca.

Wielka płyta wersja lux
 Symbolem minionej epoki miasta, jest budowany w latach 1973-1988 w miejscu najpierw uszkodzonego w 1945 a następnie burzonego sukcesywnie w latach 1967-1969 Zamku Królewskiego, niedokończony 16 piętrowy tzw. Dom Rad. Budynek ten miał pełnić funkcję siedziby administracji Obwodu kaliningradzkiego oraz być symbolem władzy radzieckiej.
Dom Sowietów. zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.pl
  Będąc w Kaliningradzie w zasadzie tylko jeden dzień mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Wszechoceanu oraz zobaczyć statek badawczy Witiaź.
Muzeum Wszechoceanu

statek badawczy

Muzeum Wszechoceanu
 Ten beżowy budynek w tle to dawna Giełda a dzisiaj Dom Kultury dla Marynarzy.

Nie myślcie sobie jednak, że Kaliningrad mi się nie podoba. To co zobaczyłam ma bardzo specyficzny klimat. Nie mogę tego przeżyć, jak można było zniszczyć gotycki zamek by postawić paskudny moloch, który w dodatku nigdy nie został skończony i od wielu lat straszy w centrum miasta. 

Z chęcią tam jednak wrócę by zwiedzić Muzeum Bursztynu i pozostałe okręty należące do Muzeum Wszechoceanu oraz inne atrakcje historycznego Królewca.

Jak Wam się podoba budownictwo z wielkiej płyty w wersji Lux?

PS: Wybierając się do Obwodu Kaliningradzkiego pamiętajcie, że musicie mieć wizę oraz, że jedzenie tam jest kosmicznie drogie.

UWAGA: Wszystkie zdjęcia są moją własnością (poza Domem Rad) i nie wyrażam zgody na ich wykorzystywanie i kopiowanie!!!

You Might Also Like

18 komentarze

 1. Lubię Kaliningrad. Zadziwia mnie zawsze takie zderzenie ubóstwa i bogactwa. Azbestowe blokowiska kontra wypaśne autka przed centrami handlowymi. Panie bileterki w trolejbusach sprzedające bilety z rolki jak papier toaletowy.
  I sucharki o smaku kawioru.
  Ach ten obwód! Chętnie znów bym pojechała... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zderzenie ubóstwa i bogactwa jest porażające. Trolejbusem nie miałam okazji jechać także nie wiem jak to wygląda a szkoda.

   Usuń
 2. Ciekawa wyprawa! A jak Ala, była z Wami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie była, to wycieczka z czasów przed Alą:)

   Usuń
 3. Miałam kiedyś w planach wypad przy okazji naszej podróży nad Bałtyk, ale wizja załatwiania wizy mnie trochę przeraziła. A i jeszcze podpunkt o zaświadczeniu o tym, że się nie jest zarażonym wirusem HIV. Od razu miałam myśli, że to pewnie dlatego, że może tam dużo chorych czy coś :P W każdym bądź razie odpuściliśmy. Teraz widzę, że hmmm chyba niewiele straciliśmy- faktycznie ten moloch nie wygląda zachęcająco...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i piękny nie jest ale warto zobaczyć moim zdaniem. Kaliningrad naprawdę jest ciekawym miastem. Tylko w Rosji zobaczysz nazwę niemieckiego banku pisaną cyrulicą:)
   Wiza chyba nie jest droga i nie czeka się na nią długo z tego co wiem:) My jeździmy do Jantarnego (to miasteczko nad Bałykiem)

   Usuń
 4. nie byłma, ale bardzo dziekuję za relacje:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie byłam, ale mam w planach zajechać tam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam podróżować ! Już nie mogę się doczekać wakacji :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Super wycieczka.... A tak btw: ktos kradł Ci zdjecia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jeszcze ale zdjęcia takie pejzażowe często są kradzione a ja nie miałam czasu ich podpisać :)

   Usuń
 8. zawsze mi się marzył wyjazd tam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmmm, nas póki co przerastają formalności - Wy chyba macie uproszczone, mieścicie się w tych 100 km przy granicy?

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja ilekroć odwiedzam Kaliningrad zawsze kieruję się na tamtejszy bazar - mnóstwo fantastycznych, niepodrobionych i świeżych produktów. Polecam i odsyłam do linku http://www.kulinarny-blog.pl/kulinarnie-w-kaliningradzie/

  OdpowiedzUsuń
 11. Ilekroć jestem w Kaliningradzie zawsze odwiedzam tamtejszy bazar - wbrew pozorom czysty i przepełniony towarami z całej Azji. Polecam również kwas chlebowy sprzedawany na ulicach. Zainteresowanych odsyłam do artykułu http://www.kulinarny-blog.pl/kulinarnie-w-kaliningradzie/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe