Urlop rodzicielski

18:26

Czyli jednak zapowiedzi dłuższego urlopu rodzicielskiego to nie były tylko przedwyborcze mrzonki. Dziś prezydent podpisał ustawę:)

No uchwalili:) Wywalczyły Matki Pierwszego Kwartału i nowelizacja ustawy wchodzi w życie 17 czerwca 2013 roku.

Od tej daty rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 31 grudnia 2012 r., przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (te mamy które wnioskowały o 4 tygodnie, które do tej pory przysługiwały mogę złożyć wniosek o jeszcze 2 tygodnie dodatkowego urlopu, który jest 100% płatny) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać i tatusiowie i mamy.

Większość z nas się zastanawia ile pieniążków dostanie na urlopie rodzicielskim i komu przysługuje. Obecnie w okresie płatnego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 % wynagrodzenia, po nowelizacji, byłoby to 100 % przez pierwsze 26 tygodni i 60 % wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni.

Dla mam, które od razu zadeklarują, że chce skorzystać z całości urlopu - 52 tygodni, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

Wydłużony, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych.

Najgorzej mają mamy które urodziły 1 stycznia 2013 gdyż na złożenie wniosku  do pracodawcy o urlop rodzicielski mają tylko 1 dzień - właśnie 17 czerwca, gdyż jest to ostatni dzień ich urlopu macierzyńskiego.

Tutaj jest fajna infografika dotycząca zmian w urlopie macierzyńskim i rodzicielskim:
źródło: rodzicielski.gov.pl
Grafikę w większym rozmiarze możecie pobrać TUTAJ
Kremowy obszar na rysunku oznacza uprawnienia mamy, niebieski uprawnienia taty a granatowy uprawnienia obojga rodziców :)

Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się ze specjalnie uruchomionego portalu przygotowanym przez Ministerstwo Pracy: rodzicielski.gov.pl

Co o tym myślicie? Podoba Wam się ten pomysł powstania urlopów rodzicielskich?

Ciekawa jestem Waszego zdania.

You Might Also Like

12 komentarze

 1. Oczywiście, że się podoba. Nawet jeśli pensja nie będzie wynosiła 100%, gdybym wynajęła nianię to i tak mniej zostawałoby dla mnie. A tak mając 60% pensji, mogę poświęcić swój czas na rozwój moich maluchów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem tego zdania no i te 2 tygodnie gratisowego urlopu macierzyńskiego:)

   Usuń
 2. dla mnie bomba :) nie wyobrażam sobie zapisanie Małej do żłobka, tak się przywiązałam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No, daleko nam do państw skandynawskich, gdzie rodzice dzielą się urlopem po połowie. Obecna sytuacja znów uderza w kobiety na rynku pracy niestety, aczkolwiek dla dzieci to sam dobro, bo mama na miejscu dłużej. Tylko potem pracodawca robi zwolnienia grupowe i baj baj praco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale z urlopu rodzicielskiego może skorzystać także tata dziecka. To nie ma powiedziane, że tylko mama. Baaaa tata jak widać na infografice może skorzystać także zamiennie z mamą z urlopu macierzyńskiego.

   Usuń
 4. no to super!
  szkoda, że pracy nie mam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że to dobry krok. Oby było ich więcej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niech takie zmiany szykują nam dalej... Niestety ja niepracująca. Zresztą brakłoby mi jednego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. zazdroszczę takiego komfortu :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe