Dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało
22:01
W sobotę wybrałam się z Alą na konsultacje z logopedą w ramach akcji "Dwa słowa na 2 lata to o 270 za mało". Mimo tego, że Ala gada jak najęta w sposób bardziej lub mniej dla nas zrozumiały podjęliśmy z Pawłem decyzję by skorzystać z możliwości takich konsultacji by uniknąć kłopotów w przyszłości.
Akcja ta to oddolna inicjatywa logopedów z całej Polski, którzy postanowili jednego, 26 kwietnia 2014 roku, przeprowadzić bezpłatne konsultacje logopedyczne dla dzieci od urodzenia do 3 roku życia.
Po przeczytaniu na stronie akcji stwierdzenia: "Wspomagać rozwój mowy dziecka można już od jego narodzin. Czasami naturalne nabywanie mowy może być utrudnione przez np. obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe, za krótkie wędzidełko podjęzykowe, nieprawidłowe połykanie . Te i inne symptomy można wychwycić już u niemowląt i dzięki odpowiednio dobranemu postępowaniu zapobiec trudnościom lub zminimalizować ryzyko nieprawidłowości w późniejszym wieku." wiedziałam, że wraz z Alą weźmiemy w niej udział. Ze względu na długoterminową rehabilitację Ali związaną ze wzmożonym napięciem mięśniowym w okresie wczesnego niemowlęctwa zdecydowaliśmy o naszym udziale w tej akcji.
Centrum Harmonijnego Rozwoju "Harmonijka" to bardzo przyjazne dzieciom miejsce pełne kolorowych pomieszczeń, interesujących zabawek, piłek i miękkich poduszek. Umówieni byliśmy na 14.30 i nie czekaliśmy ani minuty dłużej. Przyjęła nas bardzo miła Pani Joanna, która od razu złapała kontakt z Alą. Nie było to łatwe, gdyż w sobotę Ala była wybitnie nie w sosie. Wszystko było na nie, od rana płacz i wielki smutek nie wiadomo z jakiego powodu. Pani Asia odczarowała ją w 5 minut.
Ala najpierw rozejrzała się po sali, podotykała nowe przedmioty i zaczęła zabawę z Panią Asią. Szybko się oswoiła z nową sytuacją i weszła z Panią w interakcje. Bawiły się razem piłeczką, ganiały, Pani Asia prosiła Alę o pokazanie lub przyniesienie różnych przedmiotów by sprawdzić, czy Młoda kojarzy co się do niej mówi o co prosi.
Podczas naszej rozmowy Pani logopeda przeprowadziła wywiad, w którym pytała o to czy Ala jest wcześniakiem, czy używała/używa smoczka i czy karmimy ją jeszcze butelką ze smoczkiem. Pytała o sposób żywienia, czy ma kłopoty z gryzieniem, kiedy zaczęła raczkować i chodzić oraz o to czy pokazuje paluszkiem różne części ciała.
W tym czasie Ala rozkręciła się już na dobre i zaczęła swoje popisy. Śmiała się, piszczała, pokazywała kotka na ścianie i krzyczała głośno: "miauł, miauł" oraz zaprezentowała całą gamę swoich popisów w stylu: "taka jestem duża", "taki mam kłopocik" i "jestem małym indianinem" :)
Pani Asia zwróciła uwagę na to co ja zauważyłam już dawno - Ala przygryza język gdy skupi się na jakiejś czynności. Okazało się, że to co wydawało nam się niewinnym tikiem w przyszłości może spowodować seplenienie. Na razie jest to niegroźny odruch, który może być związany z tym, że Młoda je kaszę z butelki lub czasem ssie palec. Musimy jednak zwrócić na to uwagę, by ten odruch zanikał a nie pogłębiał się. Dostaliśmy wskazówki jak poprzez zabawę masować Ali policzki lub bawić się w minki by język był schowany a nie przygryzany. Czyli uruchamiamy małą motorykę :)
Jestem bardzo zadowolona z możliwości wzięcia udziału w takich konsultacjach, bo jak widać nie tylko dziecko, które ma mały zasób słów może potrzebować opinii fachowca. Wielu ludzi uważa, że 272 słowa na 2 lata to zdecydowanie za dużo, a każde dziecko powinno rozwijać się własnym rytmem. Owszem, jednak warto mieć rękę na pulsie i korzystać z możliwości jakie dają nam tego typu akcje. Wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać problemom niż leczyć ich skutki. Wszystkim serdecznie polecam, gdyż jak się okazuje problemy mowy dziecka można zdiagnozować dużo wcześniej niż się nam wydaje.
13 komentarze
niektóre dzieci w wieku 2 lat znają i mówią 500 słów inne zaś 50 i stąd pewnie liczba 272, jako średnia.
OdpowiedzUsuńmoje Em rozgadała się właściwie dopiero mając 2 lata i jakieś 4 miesiące.
ale to prawda, logopeda nie tylko sprawdza jak dziecko/osoba mówi, ale przede wszystkim ajk ewpne nawyki moga wpłynąć na aparat mowy.
dobrze, że macie takie konsultacje za sobą i wiecie nad czym nalezy pracować.
Oczywiście, że te 272 słowa to tylko umowna liczba, która będzie inna dla różnych dzieci.
UsuńA ile to u Was trwało?? Bo u Nas to się młoda rozkręcić nie mogła. No i dziwi mnie, że jako maluszek chodziła na rehabilitacje z podejrzeniem nadmiernego napięcia mięśniowego, a tu się dowiedziałam, że możliwe jest, że ma... zbyt niskie napięcie - cuda :/
OdpowiedzUsuńU nas trwało to to 30 minut. Ala jak była mała przekrzywiała główkę ciągle w jedną stronę i zaciskała palce u rąk i u stóp. Przez cały czas jak chodzimy na rehabilitację ( a chodzimy nadal raz w tygodniu) nigdy nikt nie stwierdził u niej zbyt niskiego napięcia mięśniowego.
UsuńFajnie że można sprawdzić czy wszystko w porządku, lepiej dmuchać na zimne i skonsultować niż potem żałować :)
OdpowiedzUsuńSą różne dzieciaczki Jedne dojrzewają szybciej inne wolniej do pewnych rzeczy Tak jak inne poglądy mają lekarze na temat pierwszych słów czy zdań Ja byłam z moją córcią u lekarza bo w wieku 2,5 latka miała mały zasób słownictwa Pani doktor powiedziała żeby poczekać nie patrzeć na inne dzieci że one więcej mówią Martwić się można jeżeli dziecko mało mówi w wieku 4 lat I opłacało się czekanie Zaczęła mówic w wieku 2,9 nie pojedynczymi słówkami tylko całymi zdaniami Tak jest w Polsce A w Anglii sprawa wygląda inaczej 20 słów to jest minimum które dziecko powinno znac w wieku 2 lat Wiec troszkę cierpliwości
OdpowiedzUsuńJa mam bardzo dużo cierpliwości, a moje dziecko mówi bardzo dużo. Nie oznacza to jednak, że nie interesują mnie jej potencjalne wady wymowy lub ich brak jak w tym przypadku póki co. Zdecydowaliśmy sie wziąć udział w akcji by zapobiec ewentualnym problemom a nie by przyspieszyć rozwój aparatu mowy córki.
UsuńPrzydatna akcja.?Moze gdyby pediatra skierowala nas wczesniej do?logopedy moj syn teraz by nie seplenil....
OdpowiedzUsuńBardzo fajna, przydatna akcja :)
OdpowiedzUsuńTeż tak uważam
UsuńMy mamy to szczęście mieć logopedę w rodzinie.
OdpowiedzUsuńTo na prawdę wielkie szczęście:)
UsuńOby więcej takich akcji.
OdpowiedzUsuńDziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.
Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.