Becikowe 2014

10:45

Już w zeszłym roku poruszałam kwestię zmian w sposobie wypłacania popularnie zwanego becikowego. Duża popularność tego zagadnienia oraz masę wiadomości od Was skłonił mnie do ponownego poruszenia tego zagadnienia.
źródło: wprost.pl


Zmiany te polegają na tym, że jednorazową zapomogę w wysokości 1000 złotych otrzymają rodziny, których dochód nie przekracza 1922 złotych netto na osobę. Niby nie mało a jednak przekroczyć łatwo.

Warto wiedzieć jak policzyć to wszystko i skąd wziąć te wszystkie cyferki.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje: 
  • matce lub ojcu dziecka, 
  • opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium dochodowego określonego w ustawie.

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczna albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Niezbędne dokumenty:
  • wniosek o przyznanie świadczenia ( do pobrania najlepiej w odpowiednim urzędzie np. gminy lub miasta)
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
  • kopię dokumentu tożsamości rodziców dziecka
  • zaświadczenie lekarskie informujące o tym, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu,
  • oświadczenie, że drugi z rodziców nie pobrał świadczenia,
  • oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku (lub: dokument potwierdzający uzyskanie lub utratę dochodu, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego – jeśli o wsparcie ubiega się osoba będąca właścicielem takiego gospodarstwa)

Jeśli chodzi o dokumenty potwierdzające wysokość dochodów to najlepiej podpytać się w odpowiednim urzędzie. Musimy sięgnąć po stary PIT – jeżeli składamy wniosek do 31 października to będzie to PIT sprzed dwóch lat, a jeśli później to z roku poprzedniego (przykładowo, składając wniosek w maju 2014 roku bierzemy PIT za 2012 rok, a w listopadzie już PIT za 2013 rok). I aby obliczyć wysokość dochodów musieliśmy pobrać zaświadczenie o zarobkacha z Urzędu Skarbowego oraz dowiedzieć się u pracodawcy lub w ZUSie o wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak obliczyć dochód przypadający na członka rodziny?

To dość proste. Sumujemy nasze przychody, odejmujemy kwoty odprowadzonych składek zdrowotnych oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Następnie dzielimy przez ilość członków rodziny ( jeśli to pierwsze dziecko to na 3, jeśli kolejne to na 4,5 itd) oraz przez 12 miesięcy. W ten sposób mamy miesięczny dochód rodziny na osobę:)
Jeśli nie przekracza to 1922 zł to się cieszymy bo dostaniemy tysiaka gratis:)

PS: Jeśli urodzicie bliźniaki lub trojaczki świadczenie przysługuje na każde dziecko.


Pamiętajcie, żeby zadzwonić do odpowiedniego Urzędu Gminy, Miasta czy Dzielnicy by dowiedzieć się dokładnie, z którego roku PIT jest nam niezbędny do obliczenia wysokości dochodu.

You Might Also Like

9 komentarze

  1. Serio łatwo przekroczyć to kryterium dochodowe? :O

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla ludzi mieszkających w średnim lub dużym mieście, gdzie pracują oboje na pełny etat i mają jedno dziecko, nie jest to bardzo trudne. Wystarczy, ze obydwoje zarabiają średnią krajową i już mają przekroczony próg dochodowy.

      Usuń
  2. Kiedy rodziłam Karine w naszej gminie można było dostać becikowe, tysiąc za niski dochód i tysiąc za zameldowanie dziecka... z racji że wtedy nie pracowałam załapaliśmy się na wszystko... pozdr i zapraszamy do nas

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe to co piszesz zapraszam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. my w tym roku składaliśmy na Roksanę, Pani robiła wszystko żeby nie przyjąć dokumentów, jakaś masakra....
    Wysłałam męża z kompletem papierów to musiał latać po zusach po zaświadczenia o składkach, potem wymyśliła papiery z działalności... i stertę innych, po awanturze przyjeła dokumenty odburkując że nic nie wypłacą....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No nie żartuj? Ja żadnych papierów z ZUSu nie brałam z tego co pamiętam. Tylko zaświadczenia z US o zarobkach za dany rok i te wnioski, zaświadczenie lekarskie i odpis aktu urodzenia dziecka. Ja składałam w gminie Stawiguda i nie było problemów zupełnie.

      Usuń
  5. to co przyszło nam wypełnić w tym roku, to itnsy horror. już byłam bliska poddania się.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja przekroczyłam..niestety, albo stety
    Iwa

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe