Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię
20:13
Dziś drugi już warsztat z nowej edycji Dziecko na warsztat, w podróży. Tym razem miało być lokalnie, lecz tematem przewodnim miała być sławna osoba.
W związku z naszym bardzo lokalnym patriotyzmem, zdecydowałam, że dziś na warsztat weźmiemy Mikołaja Kopernika.
Nikogo nie powinien dziwić nasz wybór. W końcu Kopernik przez wiele lat stacjonował w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.
Kim był zatem Kopernik?
Był duchownym, lekarzem i uczonym i twierdził, że Ziemia jest okrągła. Był również świetnym dowódcą, który kierował obroną Olsztyna w czasie wojny z Krzyżakami.
To tak w wielkim skrócie, który dla Ali i tak okazał się zbyt dużym natłokiem informacji. Ją interesowało jedno: jego długie włosy :D
Dziś każde dziecko wie, że Ziemia obraca się wokół Słońca. Dziś uważamy to za oczywistość jednak nie zawsze tak było. Kiedy Kopernik ogłosił swoje dzieło "O obrotach sfer niebieskich" uznano to za tak nieprawdopodobne, że dzieło to trafiło do Indeksu ksiąg zakazanych i widniało tam aż do XIX wieku.
Stało się tak gdyż przez setki lat hindusi twierdzili, że Ziemia jest płaska i opiera się na słoniach stojących na ogromnym żółwiu. Grecy zaś uważali, że Ziemia, która w ich mniemaniu również była kulista, była podtrzymywana przez boga Atlasa. W starożytnej zaś Babilonii uznano, że Ziemia wynurza się z oceanu i posiada dwoje drzwi, by Słońce jednymi wchodziło na niebo a drugimi z niego schodziło.
Dziś ciężko nam uwierzyć, że ludziom łatwiej było uwierzyć w gigantyczne żółwie i słonie niż w fakt, że Ziemia jest kulą wirująca w koło własnej osi i gwiazdy, którą jest Słońce.
W zgłębieniu tego tematu pomogła nam świetna książka do historii dla dzieci, o której już więcej na blogu niebawem.
I tak oto o Koperniku zaczęto mówić: "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. Polskie go wydało plemię!"
Ten warsztat miał nas zaprowadzić do obserwatorium i do Zamku kapituły warmińskiej. Miało być też pocieranie noska Kopernikowi i standardowe już z nim zdjęcie. Niestety to wszystko nie wypaliło z powodu niezidentyfikowanej choroby Matuli, która trwała 3 tygodnie i 3 antybiotyki. Mam nadzieję, że uda nam się to nadrobić jeszcze tej jesieni.
17 komentarze
Kopernik, bardzo ważna postać :) A Ty mam nadzieję, że już zdrowa!
OdpowiedzUsuńPiękny portret Kopernika :-))) i jaka fajna książeczka :D u nas też Kopernikowo heh ;-)
OdpowiedzUsuńZdrowiejcie szybko! P.S. Ja uważam, że gigantyczne żółwie to wcale niegłupia teoria :)
OdpowiedzUsuńKopernik król drugiej edycji warsztatów :)
OdpowiedzUsuńOtóż to :)
UsuńJuż druga mama u której na blogu czytam relacje z wykonania czegoś o Mikołaju Koperniku :) Fajnie, my chyba weźmiemy się za wykonanie czegoś o Marii Skłodowskiej-Curie ;)
OdpowiedzUsuńKopernika wybraliśmy ze względu na fakt, że długo stacjonował w naszym rodzinnym mieście:) Taki patriotyzm lokalny:)
UsuńKolejna książka na liście zakupowej, co to będzie jak przeczytam wszystkie wpisy...:)
OdpowiedzUsuńPrzyznam, że kiepska jestem z historii i pomimo, że mieszkałam w Olsztynie prawie nic o nim nie wiedziałam :D
OdpowiedzUsuńJa też najlepsza z historii nie jestem, a takie warsztaty mobilizują mnie do zgłębiania pewnych tematów :)
UsuńCos ma w sobie ten Kopernik że go tyle na warsztatach w tym miesiącu ;)
OdpowiedzUsuńCoś ma:) My mamy Kopernika lokalnie dlatego na niego się zdecydowałam :)
UsuńTen Kopernik na rysunku najlepszy!
OdpowiedzUsuńZyczymy zdrówka! Bardzo fajny warsztat!
OdpowiedzUsuńDziękujemy, zdrowie nam się przyda tej jesieni
Usuńwycieczkę nadrobicie :)
OdpowiedzUsuńKopernik bardzo popularny jest:) chetnie zobacze relacje z wycieczek ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.
Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.