Bezpieczne gry online?

21:29

W dzisiejszym świecie rozwiniętej technologii, prawie każde dziecko posiada smartfona, regularnie sprawdza Facebook’a czy notoryczna gra w darmowe gry online. Mimo, że większość rodziców i wychowawców uważa, że dzisiejsza młodzież i dzieci łatwo mogą uzależnić się od gier i Internetu, jest kilka sposobów, aby temu zaradzić i upewnić się, że dziecko efektywnie i kreatywnie spędza wolny czas przed komputerem. 

Komputer w XXI wieku stał się sprzętem domowym i gości w mieszkaniu każdej rodziny. Coraz więcej dzieci wracając do domu zasiada przed ekranem komputera i gra w gry, które zdaniem rodziców są jedynie stratą czasu. Jednak dostęp do Internetu jest jednym z czynników rozwijających ogólną wiedzę dzieci, ponieważ jest on źródłem nowinek i ciekawostek. To samo tyczy się gier. Nie każda gra jest stratą czasu i nie każda strona internetowa jest pełna przemocy. Co zrobić więc, aby granie w gry komputerowe nie były udręką dla rodzica ani niebezpieczeństwem dla dziecka?

Aby uchronić swoje dziecko przez uzależnieniem i negatywnym wpływie gier online na jego rozwój należy konsekwentnie stosować zasadę, że najpierw są obowiązki, a później komputer. W ten sposób dziecko wie, że nie może zaniedbywać nauki, a gra w ulubioną grę komputerową to nagroda za trud i ciężką pracę. Po drugie, rodzić powinien bezwzględnie ograniczyć czas spędzany przy komputerze do 1-2 godzin dziennie (zależnie od wieku) i egzekwować robienie częstych przerw w czasie korzystania z komputera (najlepiej co pół godziny). Każdy rodzic powinien też pilnować jak wykorzystywany jest komputer podłączony do sieci i stosować oprogramowanie utrudniające dostęp do treści niepożądanych. Pamiętaj, że zanim pozwolisz dziecku grać w grę, sprawdź ją najpierw sam.

Gra pełna przemocy? Zablokuj ją. Gra kreatywna? Pozwól swojej pociesze zagrać przez określony czas, na przykład jednej godziny. Kolejną radą jest dokładne sprawdzanie w jakie gry dla dzieci grało nasze dziecko. Po zakończonej sesji sprawdzaj zawsze jakie miejsca odwiedzała Twoja pociecha (umożliwiają to specjalne schowki rejestrujące w przeglądarkach internetowych odwiedzane adresy). W ten sposób będziesz na bieżąco kontrolować sytuację. Możesz też starać się ustawić komputer w miejscu, gdzie najczęściej przebywa wielu domowników co ułatwi Ci obserwację. Ważnym elementem jest również poświęcanie dziecku jak najwięcej czasu i zainteresowania. Wtedy nic nie umknie Twojej uwadze!

*post sponsorowany

You Might Also Like

3 komentarze

  1. U nas Emilka korzysta ze strony Kraina Kiko - raz na jakiś czas maksymalnie 45 minut :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja z kolei staram się kontrolować moją córką i zachęcać ją do grania w takie gry, które czegoś ją nauczą albo coś z nich będzie mogła wyciągnąć (np. http://www.ubieranki.eu/gry/116/grasz-czy-niegrasz_.html - może się dowiedzieć kilku fajnych rzeczy). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie tak łatwo kontrolować dzieciaka, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, możemy być zadowoleni :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe