Jak pomóc dziecku w adaptacji w przedszkolu

13:07

Pójście dziecka do przedszkola to trudny etap w życiu zarówno dziecka jak i jego rodziców. W końcu nie łatwo zaakceptować fakt, że nasz szkrab dorasta i staje się samodzielnym maluchem. Ten dzień wielu z rodziców odkładało jak długo się da, jednak tak chwila prędzej czy później nadchodzi. Nasze dziecko staje się PRZEDSZKOLAKIEM. Jak pomóc dziecku w tym trudnym czasie?

źródło:http://www.notimeforflashcards.com/

Oto 10 moich sprawdzonych sposobów, by pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola.
 1.  Wszystkie rzeczy, które musicie wziąć ze sobą pierwszego dnia przygotujcie sobie wcześniej. Nie martw się jednak jeśli czegoś zapomnicie. Na pewno przedszkole jest na to przygotowane.
 2. Nie spiesz się. Rozpocznij ten dzień wcześniej niż zwykle. Nie popędzaj dziecka i nie działaj pod presją czasu. To tylko będzie wzmagać Twój stres i dziecko z pewnością to odczuje.
 3. Samo pójście do przedszkola powinno być dla dziecka przygodą. Zadbajmy o to by poszło tam nastawione w sposób pozytywny. Nie nakręcajmy się samo niepotrzebnie i demonizujmy tego czasu. Nigdy nie wiadomo jak nasze dziecko to odbierze.
 4. Gdy dotrzecie już na miejsce, zadbaj by pożegnanie było czułe ale krótkie. Długie pożegnania tylko pogarszają sytuację i jeszcze bardziej zbijają dziecko z tropu. Dodatkowo pozwalają rozbujać się emocjom dziecka i Twoim.
 5. NIE PŁACZ. Dziecko tego nie powinno widzieć. Jeśli przy pożegnaniu zalejesz się rzewnymi łzami wiedz, że ono na pewno zrobi to samo, a to tylko utrudni mu proces adaptacji.
 6. Zapewnij dziecko, ze po nie wrócisz, to na pewno mu nieco pomoże i maluch nie będzie się czuł porzucony.
 7. Nie stercz pod przedszkolem i nie zaglądaj po oknach. Bądź pewny, że gdy dziecko tam Cię zobaczy awantura będzie nie do opanowania.
 8. Nie zadręczaj się. Skoro wybrałeś te przedszkole musisz mieć pewność, że dziecko jest tam bezpieczne. Musisz mieć zaufanie do pedagogów tam pracujących.
 9. Nie zostawiaj dziecka pierwszego dnia od razu na 8h. To będzie dla niego zbyt duży stres i może okazać się traumatycznym przeżyciem.
 10. Jeśli tylko masz taką możliwość zrelaksuj się, napij się kawy, zjedź jakieś dobre ciacho. Zapomnij na moment o przedszkolnej przygodzie Twojego dziecka. Gdy je odbierzesz z przedszkola na pewno znów będziesz mieć mnóstwo emocji.

Nie gwarantuje, że te sposoby pozwolą Ci uchronić dziecko i siebie przed przedszkolnym stresem, u mnie jednak się sprawdziły.
Powodzenia!

You Might Also Like

21 komentarze

 1. Najważniejsze, by nie pokazać dziecku, że my też to przeżywamy i zapewnić, że po nie wrócimy! Zgadzam się z Tobą - przeżyąłm to rok temu, teraz córka płacze, że nie chce iśc do szkoły a jeszcze kilka godzin temu odliczała godziny..... Cóż...taką zmienność nastrojów też znam, tylko jak to ogarnie jutro nauczycielka? Nie tylko moja córka będzie zestresowana i przerażona, klasa liczy 25 dzieci a nauczycielka jedna...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pewna, że nauczycielka też będzie przerażona...

   Usuń
 2. Nic dodać, nic ująć. Chociaż nie, ja jeszcze przed rozpoczęciem akcji "przedszkole" dużo opowiadałam młodej o tym co się tam robi, po co i dlaczego, to też ułatwiło start :) A jak zostawiałam ją rano to zawsze mówiłam, że przyjadę po nią po zupie lub po drugim daniu, w zależności od tego jak długo miała być wśród dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem te zapewnienia rodzica o powrocie bardzo dużo dają.

   Usuń
 3. Ja bym dodała, że zanim nadejdzie 1 września można przez całe wakacje pracować nad pozytywnym nastawieniem dziecka. Czytaliśmy z synkiem opowiadania o przedszkolu, rozmawialiśmy o tym jak wygląda dzień w przedszkolu. Uczyliśmy go samodzielności i robiliśmy wszystko aby podrasować jego pewność siebie. To już drugi dzień, wczoraj i dzisiaj biegł jak na skrzydłach, szczęśliwy, że bierze udział w nowej przygodzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt. Przygotowanie dziecka jest bardzo ważne jednak różne dzieci na nie różnie reagują. Niektóre dzieci zrażają się zanim jeszcze pójdą do przedszkola.

   Usuń
 4. Dla mnie nadopiekuńczej, samotnej mamy, pójście do przedszkola starszego syna był mega wielkim stresem. Ale to było w poprzednim wieku i wyleczyłam się z nadopiekuńczości :) dla dobra młodszego synka. Poradnik wspaniały! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Tak jak napisałam nie gwarantuje, że każdemu on pomoże u mnie jednak się sprawdził.

   Usuń
 5. Ważne jest też aby przygotować dziecko już wcześniej do pójścia do przedszkola - opowiadać mu o tym, rozmawiać z nim. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo ważny aspekt przygotowania malucha. Ja skupiłam się jednak na tych kilku dniach przed pójściem do przedszkola.

   Usuń
 6. Najważniejsze, to żeby najpierw siebie przygotować do tego nowego etapu psychicznie, a potem zacząć przygotowywać do tego Nasze dziecko. Inaczej możemy polec, bo dziecko odczuje Nasz stres :)
  Świetna lista :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe cenne wskazówki, jednak może kiedyś będzie mi dane z nich skorzystać :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe rady myślę, że dosyć uniwersalne, bo nas w marcu czeka żłobek... Bardzo mnie to stresuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja mała też chodziła do żłobka i właśnie te 10 punktów zastosowałam w swoim podejściu. Nie było to dla mnie łątwe ale starałam się nie pokazywać swojego stresu dziecku. Poszło gładko :)

   Usuń
 9. dodam jeszcze 1 porade która u mnie zadziałała - krótkie pożegnanie, żadnych miliona buziaków. Szybkie papa i znikamy. To działa bo na nasz widok dzieciątko się rozkleja. Pozostawione samo z sympatyczna panią częsciej się zbiera w sobie i dołącza do bawiących się rówieśników

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas to punkt 4 :) Krótko i zwięźle. Buziak i do zobaczenia :)

   Usuń
 10. Jestem na tym etapie, ja radzę sobie świetnie w końcu to już trzeci przedszkolak. Zresztą moje dzieciaki tak lecą do towarzystwa, że trzeba się prosić by się pożegnały :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Najtrudniejszy chyba nie jest jednak ten pierwszy dzień, który dla wielu dzieci jest przygodą :-)
  Następne dni, kiedy wchodzi rutyna, i przedszkole przestaje być atrakcją a codziennym obowiązkiem (nie chodzi mi o nudę w przedszkolu, ale sam fakt, że się zbieramy, wychodzimy idziemy do znanego miejsca, itd) mogą być cięższe niż ten pierwszy.

  Ja ze swoją wrażliwą córą rozmawiałam też dużo o tym, że dzieci w przedszkolu mogą płakać. Wiem, że to ją właśnie bardzo stresuje i odpycha od drzwi kiedy ma przekroczyć próg sali... Trudno tu cokolwiek poradzić :/
  M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt. Płaczące dzieci potrafią skutecznie zniechęcić inne dzieciaki. Rozmowa z nimi o tym to ważny aspekt przygotowania do życia przedszkolnego.

   Usuń
 12. Bardzo dobre sposoby. Polecimy Twój wpis u nas za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki dziewczyny. Cieszę się, że przypadł Wam do gustu.

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe