Kalendarz szczepień 2017

21:05

Szczepienia to temat bardzo kontrowersyjny dla rodziców. Jest sporo firm produkujących szczepionki oraz wiele dylematów, czy szczepić, kiedy szczepić, na co szczepić i jak to zrobić. W internecie wiele sprzecznych informacji na ten temat. Lekarze tez nie są zgodni, często kierują się własnym światopoglądem zamiast dobrem pacjenta lub co gorsza czerpią profity z polecenia takiej a nie innej formy szczepienia lub rodzaju szczepionki. Media o tym rozpisuję setki tysięcy artykułów i donosów, a rodzice dalej jak nie wiedzieli co robić tak nie wiedzą.W raz z nowym rokiem pojawił się komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczący Programu Szczepień Ochronnych na rok 2017.
W programie tym przeczytamy o szczepieniach obowiązkowych, szczepieniach zalecanych oraz zasady przeprowadzania i organizacji szczepień. Jeśli chodzi o sczepienia obowiązkowe to są one rozpisane zarówno dla dzieci i młodzieży określonych według wieku jak i osób narażonych na zakażenie w związku z przesłankami klinicznymi lub epidemiologicznymi oraz szczepienia poekspozycyjne.


Szczepienia wciąż dzielimy na obowiązkowe, czyli te które są bezpłatne dla pacjentów i refundowane przez NFZ oraz te zalecane, które są płatne i dostępne na prośbę rodzica. Tutaj nic się nie zmienia. Dalej możemy wybrać między szczepionkami obowiązkowymi refundowanymi a pakietem szczepionek skojarzonych, które mimo, że są obowiązkowe to są płatne. Największą zmianą dla rodziców jest wprowadzenie do kalendarza szczepień 2017 bezpłatnej, ale obowiązkowej szczepionki przeciw pneumokokom dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku.
Do tej pory szczepionka ta była refundowana tylko w przypadku dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży, z niską wagą urodzeniową (poniżej 2,5 kg), a także dzieci z grupy ryzyka do 5 roku życia (tj. z wadami serca, po przeszczepach, zakażone HIV, chorujące na cukrzycę, astmę i inne). My mieliśmy podejrzenie wady serca u Agnieszki i zostaliśmy poinformowani o takie możliwości szczepienia darmowego dla niej. niestety dla pozostałych dzieci szczepionka ta była nieobowiązkowa, zalecana i płatna dla rodziców.

Mimo dobrego założenia wprowadzenia szczepionki przeciw pneumokokom do obowiązkowego kalendarza szczepień, niestety te decyzje wzbudziły wiele kontrowersji a w zasadzie przetarg na tą szczepionkę, Jak się okazało już po fakcie Ministerstwo Zdrowia zakupiło szczepionkę tańszą, zawierającą mniejszą liczbę szczepów pneumokoków i do tego produkowaną w Azji, która nigdy wcześniej nie została dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że polskie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 nie staną się królikami doświadczalnymi dla koncernu produkującego te szczepionki.


Wracając do kalendarza szczepień prezentuje się on następująco:

1 ROK ŻYCIA DZIECKA
 • do 24h po urodzeniu dziecka

Szczepienie przeciw:
 1. Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B) – I dawka
 2. Gruźlicy
  
 • 1 miesiąc życia
Szczepienie przeciw:
 1. WZW typu B (II dawka);
 2. Błonicy, tężcowi i krztuścowi (I dawka)
 3. Haemophilus influenzae typu B tzw. HiB (I dawka)
 4. Pneumokokom (I dawka)
 • 3 – 4 miesiąc życia
Szczepienie przeciw:
 1. Błonicy, tężcowi i krztuścowi (II dawka)
 2. HiB (II dawka)
 3. Pneumokokom (II dawka)
 4. Polio (Poliomyelitis) (I dawka)

 • 5 – 6 miesiąc życia
Szczepienie przeciw:
 1. Błonicy, tężcowi i krztuścowi (III dawka)
 2. HiB (III dawka)
 3. Polio (II dawka)
 • 7 miesiąc życia
Szczepienie przeciw:
 1. WZW typu B (III dawka)

2 ROK ŻYCIA DZIECKA
 • 13 – 14 miesiąc życia
Szczepienie przeciw:
 1. Odrze, śwince i różyczce (I dawka)
 2. Pneumokokom (dawka przypominająca)
 • 16 – 18 miesiąc życia
Szczepienie przeciw:
 1. Błonicy, tężcowi i krztuścowi (IV dawka)
 2. HiB (IV dawka)
 3. Polio (III dawka)
KOLEJNE LATA ŻYCIA DZIECKA
6. ROK ŻYCIA
Szczepienie przeciw:
 1. Błonicy, tężcowi i krztuścowi (I dawka przypominająca)
 2. Polio (I dawka przypominająca)
10. ROK ŻYCIA

Szczepienie przeciw:
 1.   Odrze, śwince i różyczce (dawka przypominająca);
14. ROK ŻYCIA

Szczepienie przeciw:
 1.   Błonicy, tężcowi i krztuścowi (II dawka przypominająca)
19. ROK ŻYCIA

 1.  Błonicy, tężcowi i krztuścowi (III dawka przypominająca)

Szczepienia zalecane:

Szczepienia zalecane to dodatkowe szczepienia, które nie są refundowane przez NFZ. Są to szczepionki przeciw:
– grypie
– ospie wietrznej
– rotawirusom
– meningokokom
– pneumokokom dla dzieci urodzonych przed 31.12.2016
– kleszczowemu zapaleniu mózgu

W niektórych przypadkach szczepienia te mogą zostać zrefundowane przez NFZ. Tak jest na przykład ze szczepieniem na ospę wietrzną dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia, uczęszczających do żłobka. O dokładne kryteria zwolnienia z opłaty na poszczególne szczepionki należy konsultować się z lekarzem pediatrą.

Szczepienia poekspozycyjne

Szczepienia poekspozycyjne to nic innego jak podanie szczepionki po kontakcie z osobą chorą lub w krótkim czasie po styczności z wirusem lub możliwością dostania się wirusa do organizmu.  Podanie szczepionki ma szanse zapobiec zachorowaniu, jeśli nastąpi w ciągu kilku dni od kontaktu – optymalnie do 72 h (skuteczność takiej profilaktyki oceniana jest na 90%).

Mam nadzieję, że wyczerpałam temat kalendarza szczepień na 2017 rok.

You Might Also Like

9 komentarze

 1. To faktycznie burzliwy temat. Jednak wszelkie ideologie, jakie by nie były, tracą na znaczeniu jeśli chodzi o zdrowie naszych dzieci. Ale pierwszy rok życia faktycznie zasypany jest wizytami szczepiennymi, można się pogubić. Taka lista zawsze jest pomocna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele rodziców jest zagubionych na początku swojej rodzicielskiej drogi. Niestety lekarze nam nie pomagają :(

   Usuń
 2. Nie lubie tematu szczepionek, bo mam totalny metlik w glowie czy podawac czy nie.Konczy sie na tym, ze sie szczepimy, bo boje sie podjac drcyzji, ze nie, ale przekonania czy dobrze robie nadal nie mam:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to trudny temat, dlatego ja staram się nie doradzać w tej kwestii. Nastąpiły w kalendarzu szczepień pewne dość istotne zmiany i uznałam że rodzice mają prawo o nich wiedzieć by mieć możliwość podjęcia decyzji. Myślę że to uczciwe podejście.
   Ja nie namawiam ani nie neguje. Mam swoje zdanie ale każdy musi wyrobić je sobie indywidualnie.

   Usuń
 3. My jesteśmy na etapie 3-4miesiaca ze szczepieniami. Szczepie dzieci, ale przeciagam terminy. Szczególnie w 1roku życia. Z dodatkowych jedno i drugie szczepimy na pneumokoki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też przeciągam i osobiście też szczepię obydwie na pneumokoki :)

   Usuń
  2. Oj, to faktycznie burzliwy temat. I to do tego stopnia, że staram się go unikać gdy spotykam się z przyjaciółmi, żeby uniknąć kłótni, bo o kompromis tu ciężko :( My też szczepimy, ale wybiórczo, ni na wszystko, i też staramy się maksymalnie przeciągać szczepienia, tak żeby nie szczepić na wszystko na raz. W piątek słyszałam po raz kolejny od lekarki, ze przy takich infekcjach powinnam moje maluchy zaszczepić na pneumokoki. Ale tej szczepionki się boję. Mam dokładnie takie poczucie, że robi się eksperymenty na naszych dzieciach. Czy słusznie? Nie wiem :(

   Usuń
 4. http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,35189,21175528,olsztyn-sfinansuje-szczepienia-przeciwko-pneumokokom.html - nie wiem jednak na 100% czy to prawda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze my nie podlegamy pod miasto :) Po drugie nic nie piszą czy to będą szczepionki dla dzieci, które były już wcześniej szczepione czy tylko dla tych które nie miały jeszcze tej szczepionki. Po trzecie podejrzewam że to będzie ta sama szczepionka co ta resortowa czyli ta Azjatycka

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe