Urlop rodzicielski 2017

14:53

Urlop rodzicielski to świetna możliwość przedłużenia sobie urlopu macierzyńskiego i pozostania w domu z maluszkiem. Mogą z niej skorzystać zarówno pracujące mamy jak i tatusiowie.
Kobieta, która jest pracownicą nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 182 1a § 1. Pracownica może dzielić się z pracownikiem - ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym - ojcem dziecka korzystaniem z urlopu rodzicielskiego albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w całości albo w części - składa się u pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo jego części.
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:

  1. 32 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
  2. 34 tygodni - w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Urlop we wskazanym wyżej wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom dziecka. Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać powyższego wymiaru.

You Might Also Like

0 komentarze

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe