Klasyka w wyjątkowej oprawie

11:07

Uwielbiam klasyczne baśnie i bajki. Bajki te prawdziwe, literackie a nie animowane filmy zwane nie wiadomo dlaczego bajkami. Te klasyczne mają moc i siłę przekazu, która działa na mnie elektryzująco. Nie zawsze interpretacje tych baśni i bajek będą trafne lub trafią w nasz gusty. Nie zawiedziecie się jednak czytając książki w interpretacji Gabrieli Mistral,  chilijskiej poetki i noblistki, która opowiedziała je prawie sto lat temu.I tak klasyczne baśnie takie jak  "Czerwony Kapturek", "Śpiąca Królewna", "Kopciuszek", "Królewna Śnieżka u krasnoludków" doczekały się nowoczesnych ilustracji wykonanych przez młodych artystów i przełożone zostały przez Krystynę Rodowską, wybitną tłumaczkę i poetkę.Zapewne nie byłoby w nich nic dziwnego i nadzwyczajnego, ot zwykłe bajki które wszyscy znamy po raz kolejny opowiedziane przez kogoś, gdyby nie sposób opowieści jaki zastosowałam Gabriela Mistral.


W nasze ręce trafiły dwie z kwartetu tych opowieści. I dziś opowiem Wam co nieco o tych wyjątkowych książkach."Śpiąca Królewna" Charlesa Perraulta to opowieść nietypowa, bo opowiedziana ośmiozgłoskowcem, tak by grzmienie przypominało gwarę jaka się słyszy na wsi chilijskiej. Nie jest to do końca taka opowieść jaką znamy. Utrzymana jest ona w klimacie gawęd lub innych opowieści ustnych. Jest na tyle melodyjna, że z powodzeniem można nią śpiewać. Nie jest długa więc nie nudzi się małym czytelnikom. Dodatkowego uroku dodaje jej niesamowita oprawa graficzna. Jest ona, podobnie jak inne książki z tej serii, po prostu wyjątkowa. Okładkę stanowi bardzo gruby, kilku mm karton. Muszę przyznać, że to książka która artystycznie przyciąga uwagę.


Podobnie jest z drugą książką z tej serii, "Czerwony Kapturek", która jest wierna wersji Charlesa Perraulta z 1697roku. Ta wersja tej bajki została napisana z intencją wychowawczą dla francuskiej arystokracji bawiącej się na dworze Ludwika XIV. Próżno szukać tam szczęśliwego zakończenia i postaci myśliwego wprowadzonej dopiero w XIX wieku przez Braci Grimm.


Obie te książki to z pewnością perełki literatury dziecięcej. Nie bez powodu zdobyły one szereg prestiżowych nagród literackich takich jak The White Revers 2013, Nagroda Miasta Santiago 2013, Bologna Ragazzi Award 2014 czey Best Book Design 2014 za najpięniejszą książkę.


Od lutego te książki są dostępne również w Polsce dzięki Wydawnictwu Nasza Księgarnia.


Serdecznie polecamy.

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Uwielbiamy książki, właśnie stolarz nam dostarczył nowy regał, by je pomieścić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie już miejsca brak, musimy zrobić remanent :)

      Usuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe