Przyszła mama wie o co zadbać. Sprawdź czy Ty również

19:53

Zdrowie kobiety, świadome macierzyństwo, kwestie badań profilaktycznych, zdrowa dieta czy wpływ stresu na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne to tylko kilka tematów, na które kładzie się duży nacisk w ostatnich latach. Wiele się mówi o tym, czy Polski świadome są swojego ciała i zdrowia. Fundacje i różnego rodzaju stowarzyszenia dbają o to by Polski były świadome swoich praw i tego co mogą zrobić by dbać o zwoje zdrowie. Powstają coraz to nowe badania i raporty dotyczące poziomu tej świadomości. To bardzo ważny aspekt naszego życia, który dodatkowo nabiera większej wagi, gdy w naszym życiu pojawiają się dzieci.

ciąża, dieta w ciąży,o co zadbać planując ciążę, suplementy diety, kwas foliowy, folik, przyszła mama. co jeść w ciąży, jaki kwas foliowy w ciąży, alkohol w ciąży

Od lat wspieramy różnego rodzaju inicjatywy mające na celu uświadamianie Polek w różnych aspektach ich życia i zdrowia , dlatego dziś napiszemy o świadomym macierzyństwie.


Jak się okazuje polskie mamy coraz lepiej znają swoje potrzeby, a o zdrowie swoje i dziecka troszczą się już na etapie planowania macierzyństwa. Z badań rynku wynika również, że słuchają rad, ale ważne są dla niej autorytety i sprawdzone źródła informacji. To niezwykle budujące i ważne zwłaszcza w dobie internetu i dostępu do szybkiej informacji gdzie doktor google i doktor facebook jest częstym źródłem informacji i konsultacji.
„Kobiety mają coraz większą świadomość dotyczącą roli prawidłowego żywienia w ciąży (aż 97% ankietowanych wskazuje ten czynnik jako istotny) jednakże, liczne doniesienia naukowe z tego obszaru nadal pokazują niewystarczającą realizację zaleceń żywieniowych wśród przyszłych mam w okresie ciąży. Dlatego też, promocja zdrowego stylu życia w tym szczególnym dla kobiety okresie i dla rozwijającego się dziecka, jest stale aktualna i bardzo ważna. Kolejne inicjatywy są potrzebne, aby coraz więcej przyszłych mam przekładało wiedzę na odpowiednie postępowanie” – komentuje dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyk.

Źródła informacji:

Jak wykazują badania internet jako źródło informacji na temat suplementacji i diety dla kobiet w ciąży i po porodzie jest wskazywany przez jedynie lub aż 59% respondentek. Wynika z tego, że kobiety coraz częściej stawiają na sprawdzoną, ekspercką wiedzę, zwłaszcza w tym szczególnym dla nich etapie życia. Budujące jest to, że nadal podstawowym źródłem informacji na temat suplementów diety w ciąży są lekarze, farmaceuci i położne ( te osoby podczas badania wskazło odpowiednio 90%, 85% i 80% respondentek).


Dieta i aktywność fizyczna

Współczesna Polka jest świadoma, dlatego wie, że regularne badania to podstawa. Ponadto wie, że dieta jest w tym okresie nie tylko ważna, ale kluczowa. Młode kobiety wiedzą, że macierzyństwo nie wymaga od nich rezygnacji z normalnego, aktywnego trybu życia, uważają jednak, że zdecydowanie więcej uwagi muszą poświęcić swojej diecie. Wprawdzie o tym, że ciężarna powinna jeść lepiej – czyli dla dwojga – zgadzają się niemal wszystkie panie (92%), jednak nadal dla 17% respondentek to stwierdzenie oznacza, że w ciąży kobieta powinna jeść za dwoje.

Jak wynika z raportu niestety nadal wciąż panuje błędne myślenie na temat diety wegetariańskiej w ciąży. Tymczasem specjaliście przekonują, że nie ma przeciwwskazań do tej diety pod warunkiem, ze jest odpowiednio zbilansowana.
Przerażające jest jednak to, że aż 21% respondentek uważa, że wypicie od czasu do czasu lampki wina w ciąży nie szkodzi. To pokazuje, jak małą wiedzę na temat negatywnego wpływu używek na rozwój dziecka mają Polki. Wciąż za mało wiemy na tema FAS (ang. fetal alcohol syndrome, czyli alkoholowy zespół płodowy) i bagatelizujemy konsekwencje naszych wyborów. Tutaj zdecydowanie większe pole do działań mają instytucje prozdrowotne, fundacje i stowarzyszenia.

Suplementacja

Za czynniki decydujące o zdrowym i udanym macierzyństwie panie uznały również odpowiednią suplementację. Większość ankietowanych kobiet (88%) zgadza się z opinią, że odpowiednia suplementacja jest niezbędna dla mamy nie tylko w cie trwania ciąży ale również po urodzeniu dziecka. Niemal wszystkie ankietowane (98%) uważają, że przyjmowanie suplementów diety w ciąży powinno się konsultować z lekarzem. Tutaj znów mój ukłon w stronę świadomości Polek i faktu, że to nie internet jest ich głównym wyznacznikiem, a rzetelna opinia osoby wykwalifikowanej.

Aż 89% uważa, że kwas foliowy jest w tym czasie szczególnie potrzebny. 

„Suplementem o niezaprzeczalnie korzystnym wpływie na rozwój płodu i przebieg ciąży jest kwas foliowy, który jest gwarantem wzrostu, replikacji oraz prawidłowych podziałów komórek, syntezy nukleotydów u dziecka. Niedobór kwasu foliowego jest często obserwowany w okresie ciąży i prowadzi do występowania u dziecka wad cewy nerwowej, niskiej masy urodzeniowej, zwiększa ryzyko odklejenia się łożyska i poronień – wyjaśnia dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyk.
Polki nie zapominają jednak o innych witaminach i składnikach mineralnych, które są kluczowe zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Zdecydowana większość kobiet potrafi wymienić, które z nich są dla nich najważniejsze. Tutaj znalazł się odpowiednio: żelazo, magnez, kwasy DHA i witamina D. Niestety, jak wynika z badania, kobiety wciąż nie doceniają takich witamin i składników jak witamina A, witamina E czy jod, które mają wpływ na rozwój mózgu i całego układu nerwowego, także narząd wzroku dziecka.


Podsumowanie

Jak pokazuje raport większość polskich kobiet już na etapie planowania ciąży ale i w trakcie ciąży i po urodzeniu dziecka dba zarówno o dobrą suplementację, zdrową dietę oraz odpowiednią dla etapu na którym się znajduje aktywność fizyczną. Budujące jest to, że kobiety konsultują swoje obawy i zasięgają informacji na temat zarówno odżywiania jak i suplementacji głównie u osób wykwalifikowanych takich jak lekarze, farmaceuci czy położne, coraz rzadziej sugerują się opiniami zasięgniętymi w internecie.
Jak pokazuje raport coraz więcej polek przywiązuje ogromną wagę do zdrowej i odpowiedniej dla niej i dziecka diety. Niestety w tym temacie wciąż mamy dużo do zrobienia, chociażby pod względem wyeliminowania tej błędnej tezy na temat picia małych ilości alkoholu w trakcie ciąży czy jedzenia za dwoje. Tutaj jest jeszcze wiele do zrobienia.
Dużym plusem jest fakt, że polki mają świadomość jak ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin i składników mineralnych już na etapie planowania ciąży, w jej trakcie jak i podczas karmienia piersią.

Czytając ten raport jestem dobrej myśli i pełna dumy, że Polki jako kobiety coraz częściej porzucają przestarzałe teorie na rzecz nowej dostępnej wiedzy i wcielają ją w życie.

Tekst powstał w oparciu o "Raport na temat odżywiania i suplementacji w ciąży i w okresie laktacji, luty 2017 r.", przeprowadzony przez Pollster na zlecenie marki Folik. W badaniu wzięły udział panie w przyszłości planujące ciążę, będące w ciąży oraz posiadające dziecko do 1 roku życia. 

You Might Also Like

29 komentarze

 1. Bardzo ciekawe "sprawozdanie".To zaskakujące że niektóre kobiety dalej uważają że niewielka ilość alkoholu nie zaszkodzi dziecku.Ale fajne jest że coraz więcej pań zwraca uwagę na to co je no i że są aktywniejsze fizycznie. To duży postęp��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten raport jest bardzo optymistyczny ale pokazuje też, że jest jeszcze wiele do zrobienia jeśli chodzi o świadomość Polek planujących ciąże lub będących już w ciąży

   Usuń
 2. O ciąży z Kariną dowiedziałam się w 11tc i byłam mega przerażona że w tych pierwszych tygodniach nie brałam odpowiednich suplementów, na szczęście z Noamem było już zupełnie inaczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam podobnie w pierwszej ciąży z Alą. Zorientowałam się pod koniec 8 tygodnia a to był mocno intensywny urodzinowo czas dla nas. Bałam się bardzo ale na szczęście nic złego sie nie stało.

   Usuń
 3. to prawda kobiety są bardziej świadome i to dobrze niestety nadal się znajda takie które porzucają dziecko lub nie dbają o siebie w czasie ciąży...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Niestety bez tego wciąż będą kobietki nieświadome i nieodinformowane :(

   Usuń
 4. Widzę, że miałyśmy ten sam raport do wglądu, więc i wnioski podobne ;) ;)
  Miałaś okazję przeczytać mój tekst?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie wiedziałam, lecę do Ciebie zatem.

   Usuń
 5. Świadome macierzyństwo to podstawa wg mnie. Jednak wciąż wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawę :]
  Pozdrawiam, Wpuszczona w maliny

  OdpowiedzUsuń
 6. Oczywiście - możliwe i proste do zaobserwowania, że Polski przeszły jakąś gruntowną zmianę w sposobie podejścia do ciąży... Ale nie wszystkie... Znam sporo kobiet, co nadal wyznają ''nieświeże spojrzenia''

  OdpowiedzUsuń
 7. Na szczęście coraz więcej polaków (nie tylko kobiet w ciąży) zaczyna zwracać uwagę na swoje zdrowie, odpowiednią dietę oraz ruch. Wiadomo, że nie wszyscy, ale cieszy mnie ta moda na fit życie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też bardzo to cieszy i przyznam się że sama jej uległam. Dzięki temu znacznie lepiej się czuję i jestem weselsza :)

   Usuń
 8. A ja mam zawsze obawy, żeby nie przeginać ani w jedną ani w drugą stronę. Oczywiście statystyki pokazują, że nie jest źle, ale i tak wiele kobiet nakłada na siebie z kolei za dużą presję i przejmują się wszystkim zwłaszcza tym na co nie mają wpływu, do tego każdy symptom sprawdzają i omawiają w internecie, wyszukują sobie problemy...choć za pewne to i tak lepsze niż druga strona medalu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że tylko rozsądek nas uratuje. Nie jestem zwolenniczką latania z każdą pierdołą do lekarza ale jeśli chodzi o ciążę to zawsze wole podpytać, skonsultować choćby telefonicznie niż omawiać na forach i internetach.

   Usuń
 9. Przed zajściem w ciążę i w samej ciąży staralam się dobrze odżywiać, codziennie wypijałam świeże soki i do dziś jestem zdania, że między innymi dzięki temu córka tak uwielbia owoce :)
  Co do aktywności fizycznej to była utrudniona przed ciążą z powodu dolegliiwości hormonalnych, a w ciąży na początku musiałam całkiem leżeć :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja osobiście też nie mogła być zbyt aktywna w ciąży ze względów zdrowotnych i zagrożonej ciąży. Tylko spacery wchodziły w grę. Wciąż jednak wiele kobiet uważa, ze w ciąży to tylko leżeć plackiem i czekać na rozwiązanie nawet jeśli są zdrowe a ciąża nie jest zagrożona

   Usuń
 10. Ja w ciąży brałam suplementy - takie jakie zalecałmi lekarz, bo w końcu to on widział moje wyniki badań i wiedział, czy mam brać witaminy czy nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świadomość sie pogłębia, to dobrze. za moich czasów jadło sie tylko żelazo w tabletkach.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dlatego właśnie mam nadzieję, że moda na zdrowe odżywianie i styl życia "fit" będzie trwała jak najdłużej, bo nawet jeśli ktoś szuka informacji w internecie, to na pewno coś wyskoczy właśnie na te tematy:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja na szczęście zdrowo się odżywiam i biorę suplementy diety, ale WARTO o tym przypominać, bo jak widać przynosi to skutki ;))

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie lubię kobiet, których podejście do ciąży ogranicza się przy tym, że ruch nie jest wskazany i nie można ćwiczyć... Widziałem niejedną kobietę, która w czasie ciąży ćwiczyła zaawansowaną jogę (oczywiście bez ryzyka dla dziecka) i później szybciej wróciła do formy sprzed ciąży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To oczywiste! Kobiety które były aktywne przed ciążą i w miarę możliwości również w ciąży, to po ciąży zupełnie jak Anna Lewandowska, wracamy do formy w mig i to bez katorżniczych ćwiczeń. Po prostu skóra jest bardziej elastyczna i mięśnie też szybciej wracają do siebie

   Usuń
 15. Raport bardzo optymistyczny, moim zdaniem- zbyt. Niestety, kobiety pierwsze ci "rzucają się" w internety i często kwestionują opinię lekarzy. Poza tym, nadal nie wiedzą podstawowych rzeczy, że trzeba dokładnie myć sałatę, nawet tę pakowaną i niby mytą (toxoplazmoza) albo że sery pleśniowe w ciąży nie są wskazane (listerioza). Próbują na targu nie myte owoce... mnóstwo tego, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 16. Gdy zaszłam w ciąże 9 lat temu młoda byłam i tak naprawdę niewiele wiedziałam. W związku z tym nie jedną rzecz źle robiłam, nie na wszystko patrzyłam i niekiedy działałam instyktownie. Gdybym teraz kolejny raz miała zostać mamą, napewno byłabym bardziej świadoma i odpowiedzialna.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świadomość przede wszystkim, to niesamowicie ważne by podchodzić do siebie z szacunkiem...

  OdpowiedzUsuń
 18. 10 lat temu, kiedy byłam w ciąży z pierwszą córką, byłam młoda i wielu rzeczy nie wiedziałam. Dopiero druga ciąża była w 100% świadoma. anikapietruszko.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Pojawienie się dziecka sprawia, że większość mam, mimo ograniczonego czasu dla siebie, bacznie zaczyna zwracać uwagę na swoje zdrowie. W końcu nie są już odpowiedzialne tylko za siebie, ale i za te małe istotki, całkowicie od nich zależne.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe