Suchy poranek

22:30

Temat odpieluchowania dzieci w nocy jest wałkowany przez wielu rodziców. Często jest tak, że nasz maluch dzień spędza już bez pieluszki bez problemu komunikując swoje potrzeby, w nocy natomiast ma z tym problem. Dzieje się tak nie tylko w przypadku maluszków a problem ten jest o wiele bardziej złożony i dotyczy również starszych dzieci.


Jak pokazują statystyki w Polsce problemem moczenia nocnego dotkniętych jest 300 tysięcy dzieci w wieku 5-14 lat. Jest to problem, który nie może być bagatelizowany.Moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyły już trening czystości lub ukończyły pięć lat. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu. Problem ten występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem (3-4 lata).
Moczenie nocne to trudność natury psychologicznej zarówno dla dzieci, jak i dla rodzin. Jest źródłem stresu i niepokoju, a w konsekwencji może wywoływać zaburzenia emocjonalne i psychogenne. Należy podkreślić, że zaburzenia te są w większości przypadków konsekwencją a nie przyczyną moczenia nocnego. Rodzice często bagatelizują ten problem i nie zgłaszają się do lekarza. Wizyta u lekarza pediatry, a jeśli trzeba u specjalisty, jest jednak konieczna.


Procedura leczenia zaczyna się odpowiedniej diagnostyki, gdzie podstawą jest dokładny wywiad. Przyczyny moczenia nocnego mogą być różne – mogą to być czynniki genetyczne, fizjologiczne lub psychologiczne bądź też ich połączenie. W diagnostyce choroby najważniejsze jest ustalenie rodzaju zaburzeń w oddawaniu moczu. W tym może pomóc dzienniczek mikcji, który rodzice i dzieci znajdą na stronie suchyporanek.pl. Następny etap to konkretne badania, które trzeba wykonać.
Co ważne, a często rodzice o tym nie wiedzą, zanim lekarz może dać jakąkolwiek diagnozę i określić leczenie –zawsze wcześniej potrzebuje do tego prowadzonego dzienniczka mikcji. Bez tej informacji rodzice często idą do lekarza, a tam odsyłani są „z kwitkiem” z poleceniem prowadzenia takiego dzienniczka. Dlatego dobrze, żeby również poinformować rodziców, że jest taka procedura, a na stronie suchyporanek.pl mogą pobrać gotowy szablon dzienniczka mikcji. Dzienniczek mikcji oraz kalendarz moczenia dostępne są także jako aplikacja mobilna (iOS i Android) w formie interaktywnej gry, angażującej dziecko w rozwiązywanie wspólnego, rodzinnego problemu.

Nie lekceważ tego i jeśli Twoje dziecko ma powtarzające się epizody moczenia nocnego umów się do pediatry na konsultacje. To niezwykle ważne dla dziecka i jego zdrowia fizycznego i psychicznego.

You Might Also Like

16 komentarze

 1. Ogrom liczb jest przytłaczający! Dobrze, że piszesz o tym, że to schorzenie, które należy zdiagnozować i leczyć. A nie czekać, aż samo minie...

  OdpowiedzUsuń
 2. u nas na szczescie poszło szybko i w nocy nie było poblemu z odpieluchowaniem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja 7-latka śpi bez pieluszk od około 3,5 roku. U nas poszło szybko :)
  Znam rodzinke, ktora moze byc zainteresowana Twoim tekstem. Podeśle im link.
  Statystyki sa zaskakujace!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto tematem się zainteresować jeśli pojawia się taki problem u dzieci starszych.

   Usuń
 4. U nas poszło szybko, ale dostępność pieluchomajtek dla dość dużych dzieci świadczy o tym, że problem jest spory i dotyczy dużej grupy maluchów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak. Problem nietrzymania moczu to choroba i często przychodzi już spory czas po odpieluchowaniu dziecka. Warto obserwować smyka i nie bagatelizować sprawy.

   Usuń
 5. Jeszcze odzwyczajanie przed nami, już się boję... ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma co się bać. Nie taki diabeł straszny. Myślę, że to większy stres dla dzieci niż dla rodziców. To dzieci stoją przed nową, nieznaną sytuacją i muszą wiedzieć że je wspieramy.

   Usuń
 6. Bardzo ciekawe informacje. Przydadzą mi się na "potem". Teraz jesteśmy na etapie pożegnania pieluszki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki by poszło Wam to sprawnie i bez przebojów.

   Usuń
 7. Oj przyda się kiedyś na pewno ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Często jest tak, że jak rodzice długo moczyli się w nocy podobnie będzie z dzieckiem. U nas tak to wygląda. Stosowaliśmy zalecana dietę, robiliśmy usg pęcherza. Dieta nie pomagała, usg nic nie wykazało. Musiał przyjść odpowiedni wiek i samo się uspokoiło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam o tym również, że takie zachowania mogą być powielane pokoleniowo. Czasem diagnozy nic nie wykazują i niestety ciężko określić przyczyny. Powodzenia, oby dolegliwości nie wróciły.

   Usuń
 9. U nas to jeszcze przed nami, ale zapamiętam :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe