Tove Jansson dla dorosłych

13:23

Czy jest na sali ktoś nie zna Tove Jansson? Czy jest na sali ktoś kto nie zna Muminków? Podejrzewam, że wśród licznych małych i dużych miłośników książek nie znajdzie się tutaj taki człowiek. To właśnie Ona jest autorką i ilustratorką serii książek o Muminkach. Seria o Muminkach zyskała szczególną popularność dzięki niezwykłej atmosferze świata w niej przedstawionego,  humorystycznemu językowi, a także ilustracjom autorstwa samej Jansson.


Napisała również wiele znakomitych utworów dla dorosłych. Jednym z nich jest prezentowana dzisiaj książka "Lato", którą wydało wydawnictwo Nasza Księgarnia."Lato" to nastrojowa, poruszająca, metaforyczna historia, w której w sposób prosty, z niespotykaną lekkością, ale i mądrością opowiada o sprawach trudnych i poważnych, zderza starość z młodością, porusza temat uczenia...

"Lato" to historia rodziny posadowiona na małej wysepce u wybrzeża Finlandii. Jak to bywa u Tove jest maleńki domek drewniany, są sielskie krajobrazy i z pozoru bajkowa atmosfera. Lato dla małej Sophie i jej babki (tak jest nazywana) to wyjątkowy czas. Obie są charakterne, a babcia jest postacią z krwii i kości. Ich życie na wyspie upływa pod znakiem codziennych spięć ze sobą, a tak naprawdę ta szorstkość maskuje wzajemną troskę i miłość.

Książka składa się z dwudziestu dwóch opowiadań, których bohaterkami są wnuczka i babka. Dziewczyny temperamentne i często się kłócą, babcia czasami przeklnie przy paleniu papierosów i zachęcaniu dziewczynki do zabaw zakazanych przez ojca, a Sophii potrafi wpaść w furię, którą babcia w magiczny sposób umie poskromić.  Dni im mijają, każde z nich wykonuje prace mające na celu zapewnienie rodzinie wyżywienia i bezpieczeństwa.

PS: Przyznajcie, że ilustracja na okładce jest bardzo muminkowa :)

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Patrząc na okładkę pomyślałam, że to kolejna część Muminków. A tu takie zaskoczenie :) Wstęp brzmi bardzo ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Okładka jest po prostu tovejanssonowata :). Tove po prostu miała taki styl i w każdej ilustrowanej przez siebie książce się go trzymała.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe