Książki na dobranoc

12:21

Długie dni i krótkie noce to idealny czas na długie wieczory z książką. U nas ten czas Ala wykorzystuje do maksimum. Nawet wymęczona całodziennym bieganiem, zabawą i nowymi przygodami prosi nas o czytanie książek. Sama je wybiera, kładzie obok łóżka i cierpliwie czeka. Czasem zasypia od razu, czasem przez dłuższy czas dyskutujemy o danej książce. Takie są nasze wieczory. Teraz gdy szybko robi się ciemno mamy jeszcze więcej czasu na czytanie. Dlatego ostatnio królują u nas zbiory opowiadań i bajek.

Dziś chciałabym pokazać Wam dwie antologie wspaniałych kobiet, które z rozmachem wpisały się z kanony literatury dziecięcej.

"Agnieszka Osiecka dzieciom"

Gdy słyszę nazwisko Osiecka w głowie mam cudowne piosenki, niezapomniane teksty, które przez wiele lat Agnieszka Osiecka pisała dla największych artystów polskiej sceny muzycznej. Tutaj jednak mamy do czynienia z niezwykłym tomikiem, w którym zebrane zostały wszystkie utwory, które Agnieszka Osiecka stworzyła dla dzieci w dodatku z niepowtarzalnymi ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej.
W bajkowym świecie Agnieszki Osieckiej mieszka ptak Eugeniusz […] Są dzieci w specjalnych okularach do oglądania bardzo małych snów. Są – jak zwykle u Agnieszki – jeziora mazurskie i Puszcza Piska, są mieszkańcy Mazur ze swoją kulturą i językiem, jest prawdziwa wieś Karwica Mazurska i znana tylko dzieciom Dolina Przeciągów. […] Po niebie fruwa dużo ptaków i jeden samolot – Ptakowiec, syn mewy.  (Ze wstępu Daniela Passenta)

Osiecka dzieciom – owszem. Dzieciom w każdym wieku. […] Co zdanie to anegdota, językowy fikołek, przewrotny żart. Pyszna lektura. (Z laudacji Joanny Olech do wyróżnienia dorosłego jury DONG 2010)
To książka, która zdecydowanie przypadnie do gustu zarówno dzieciom i dorosłym. Pełna humoru, drobnych chochlików, językowych żartów i pięknej treści. To czego mały czytelnik nie zauważy na pewno dostrzeże dorosły i z pewnością doceni. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości Pani Agnieszki Osieckiej.

"Wanda Chotomska dzieciom"

Zbiór najlepszych utworów wybranych z bogatej twórczości Wandy Chotomskiej. Czy jest tutaj ktoś kto o tej Pani nie słyszał? Wydaje mi się, że ciężko znaleźć taką osobę. 
Przeczytajcie "Drzewo z czerwonym żaglem", opowiadanie, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, zabawne wiersze o ptakach, instrumentach muzycznych i tańcach, rzeczach i zwierzętach, zastanówcie się wraz z poetką, co by było "Gdyby tygrysy jadły irysy" i "Po co krowie rogi na głowie?", niech do snu ukołyszą Was "Poduszkowce" i "Kuchenna kołysanka", zaśpiewajcie z Wandą Chotomską "Hej, hej, hej, dobry dzień!" i "Kochajcie czarownice".

W wierszach, ale i prozie Wandy Chotomskiej ciągle ktoś fruwa. Ptaki, motyle, czarownice na miotłach – to jasne. Ale też klienci Wypożyczalni Skrzydeł. (...) Zaproście do lektury tej antologii Waszych rodziców, babcie i dziadków - i wszystkich dorosłych. Niech i oni, na skrzydłach pożyczonych od poetki, znów przeniosą się do Krainy Dzieciństwa – Krainy Wyobraźni. (Ze wstępu Zofii Beszczyńskiej)
Przyszedł czas na Wandę Chotomską i jej fantastyczne, przesycone humorem opowiadania i wiersze, od których naprawdę bardzo trudno się oderwać. To zbiór poezji i prozy, który rozbawi nawet wybrednego czytelnika. Niesamowitą lekkość opisywania rzeczywistości przez Panią Wandę Chotomską widać na każdej stronie. Dodatkowo piękne ilustracje Artura Gulewicza niesamowicie podkreślają klimat twórczości Pani Wandy.

Serdecznie polecamy nie tylko na dobranoc.

You Might Also Like

0 komentarze

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe