Cudowna podróż

12:54

A gdyby tak móc "dostać skrzydeł" i z lotu ptaka zobaczyć to czego nie dostrzegamy stąpając twardo po ziemi?

Opowie nam o tym Selma Lagerlöf, szwedzka pisarka i laureatka Nagrody Nobla, która jako pierwsza kobieta została członkiem Akademii Szwedzkiej. Cudowna podróż, którą trzymam w ręku jest skróconą wersją książki, dokonaną przez szwedzkich edytorów, funkcjonującą jako lektura szkolna.


Czytanie tej książki było dla mnie jak powrót do przeszłości. Od pierwszych stron miałam wrażenie, że znam już ta historię. Przeczucie mnie nie myliło, gdyż powieść ta była wielokrotnie ekranizowana i miałam okazję jako dziecko oglądać ją w tv.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia o książce pisze w ten sposób:
"Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Nils. Najbardziej lubił spać, jeść i psocić, nie chciał się uczyć, a w dodatku dokuczał ludziom i zwierzętom. Pewnego dnia na brzegu starej skrzyni swojej mamy ujrzał krasnoludka i postanowił spłatać mu figla. Za karę został zmieniony w malutkiego człowieczka, a potem wyruszył z dzikimi gęśmi w podróż do Laponii. Po drodze poznał swój kraj i przeżył wiele przygód, ale czy udało mu się bezpiecznie wrócić do domu?"
Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XIX wieku. Główny bohater opowiadania – 14-letni Nils Holgersson. Od pierwszych stron spotykamy się z negatywnym postrzeganiem zachowań Nilsa. Nie jest to chłopiec, którego zachowanie mogłoby być przykładem dla innych ludzi. Bardzo lubi dokuczać rodzicom, rówieśnikom i zwierzętom. Pewnego dnia, rodzice Nilsa wybierają się do kościoła, chłopiec zostaje w domu z pewnym zadaniem do wykonania. Nils zostaje sam w domu i znużony perspektywą wykonania swojego zadania obmyśla, jaki figiel mógłby znowu spłatać. Przeszukując starą skrzynię niespodziewanie spotyka w niej krasnoludka, którego łapie i chce zamknąć w klatce. Krasnoludek zmienia go wówczas w człowieczka własnego wzrostu. Kiedy Nils odkrywa swój rozmiar jest zaniepokojony. Wychodzi na zewnątrz i dostrzega, że zwierzęta które dotychczas były bezbronnymi ofiarami jego psików teraz mogą się zemścić na Nilsie. Z tej niewygodnej dla chłopca sytuacji ratuje go gąsior Marcin, który zabiera go w podróż przyłączając się do stada dzikich gęsi lecących na północ, do Laponii.
W trakcie tej niezwykłej podróży Nils poznaje Szwecję i przeżywa rozmaite przygody, a następnie powraca do domu całkowicie odmieniony.
Jest pełna ciepła opowieść o powszechnych prawdach dotyczących współżycia z innymi istotami i szacunku do nich.

Nie jest to książka, która przedszkolak weźmie do ręki i obejrzy z wypiekami na twarzy. Nie znajdziemy w niej ilustracji. Jest to niewątpliwie cudowna pozycja, która czytana przez rodzica, przeniesie nasze przedszkolaki aż pod chmury w poszukiwaniu przygód i prawd dotyczących człowieka.


You Might Also Like

0 komentarze

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam do komentowania. Jeśli podoba CI się ten tekst udostępnij go na swoich portalach społecznościowych.


Proszę o przemyślane dobieranie słownictwa i podpisywanie się pod komentarzem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl
zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Odwiedź na na Instagramie

Subscribe